Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:aras

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
cs:aras [2013/07/14 18:49] – [Konstrukce anténního systému] kaklikcs:aras [2014/09/17 10:57] – [Existující software] kaklik
Řádek 7: Řádek 7:
 ==== Typ antén ==== ==== Typ antén ====
  
-Z předchozích experimentů se stanicí BRAS01A vyplývá, že pro malé systémy je nejvýhodnější konstrukce antény horizontálně umístěná anténní smyčka. Z důvodu, že je méně náchylná k příjmu rušení elektrostatickými náboji. Má mírně větší zisk oproti inverted-V dipólu. Její nevýhodou je zhoršení polarizační selektivity. +Z předchozích experimentů se stanicí [[cs:bras|BRAS01A]] vyplývá, že pro malé systémy je nejvýhodnější konstrukce antény horizontálně umístěná anténní smyčka. Z důvodu, že je méně náchylná k příjmu rušení elektrostatickými náboji. Má mírně větší zisk oproti inverted-V dipólu. Její nevýhodou je zhoršení polarizační selektivity. 
  
 ==== Impedanční přizpůsobení a symetrizace ==== ==== Impedanční přizpůsobení a symetrizace ====
Řádek 22: Řádek 22:
  
  
 +===== Software pro zpracování dat na stanici =====
 +
 +Cíle softwarového zpracování: 
 +
 +  * Získání surového záznamu pro pozdější offline zpracování
 +  * Detekce zajímavych radioastronomických událostí
 +  * Redukce toku dat - zmenšit množství ukládaných dat pro jejich následné zpracování.
 +
 +Softwarová implementace zahrnuje dva úkoly jedním je realizace řadiče DMA  na FPGA, který umožní přenos dat z FPGA do paměti počítače a jejich další zpracování. 
 +
 +Druhým problémem je realizace driveru na straně PC, který umožní rekonstrukci původního RF signálu z dat přenesených do DMA pro jejich další zpracování nadřazenými aplikacemi (např. [[https://github.com/MLAB-project/radio-observer|Radio-Observer]]). 
 +
 +Obecným problémem této konstrukce bude nutnost masivní redukce datového toku, která však může být řešena až v pozdější aplikační fázi. Potřebný výpočetní výkon pak může být získán jednak úpravou schéma v FPGA. které bude provádět předzpracování signálu (např, filtrace, decimace, demodulace) a dále pak například využitím GPU v PC, která může řešit paralelní operace jako například získání informací o vzájemné korelaci jednotlivých kanálů. 
 +
 + 
 +==== Existující software ====
 +
 +Pro účel online redukce dat z přijímačů existují dva softwarové balíky, které by byly použitelné pro zpracování dat z více antén. (Pro offline zpracování jich existuje více, ale v takovém případě je pak potřeba manipulovat s enormně velikými soubory.)
 +
 +    * [[cs:sw:gnuradio]] - opensource nástroj, pro experimentální zpracování signálu z přijímačů. Jeho součástí je gnuradio-companion, což je GUI nástroj umožňující naklikat z připravených bloků signálový řetězec. Hodí se hlavně pro prototypování algoritmů. Ovšem potřebuje ke svému běhu značně výkonný vícejádrový PC s velkou pamětí. Intel Core i5 s 4GB RAM DDR3 je přibližně minimum na čem rozumně funguje..
 +    * [[cs:radio-observer]] je koncipovaný tak, aby více-přijímačový systém bylo možné poměrně snadno integrovat do hardware s nízkým výpočetním výkonem. Je navíc efektivnější a není určený pro přímý grafický výstup a uživatelskou interakci.
 +
 +===== Typy pozorování =====
 +
 +==== Satellite observation system ====
 +
 +
 +
 +===== Reference =====
 +
 +  * [[http://pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/Quad/quadeng.htm|Quad / Loop design]]
 +  * [[http://www.hardhack.org.au/book/export/html/18|Radio Astronomy]]
 +  * [[https://casper.berkeley.edu/wiki/Main_Page|CASPER project]]
  
  
cs/aras.txt · Poslední úprava: 2017/06/08 09:43 (upraveno mimo DokuWiki)