Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:designs:solarlab

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cs:designs:solarlab [2017/06/28 00:10] – [Součásti] romancs:designs:solarlab [Unknown date] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki (Unknown date) 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Řídící systém slunečního coelostatu COELOSTAT01A ====== ====== Řídící systém slunečního coelostatu COELOSTAT01A ======
 +Aktuální podrobný návod na použití je na  
 +[[https://github.com/UniversalScientificTechnologies/SolarCoelostat/blob/ComputingUnit/doc/coelostat-navod.pdf|GitHubu]].
 Systém pro řízení slunečního coelostatu je založen na softwaru [[cs:robozor:arom|AROM]], do kterého jsou doprogramovány dva nody (řídící aplikace), Jeden slouží k ovládání motorů coelostatu. Druhý se stará o vyčítání IDS kamery a výpočtu pozice Slunce na senzoru. Systém pro řízení slunečního coelostatu je založen na softwaru [[cs:robozor:arom|AROM]], do kterého jsou doprogramovány dva nody (řídící aplikace), Jeden slouží k ovládání motorů coelostatu. Druhý se stará o vyčítání IDS kamery a výpočtu pozice Slunce na senzoru.
  
Řádek 6: Řádek 7:
  
 ==== Postup pozorování ==== ==== Postup pozorování ====
-  - Zapnout systém +  - Zapnout napájení systému 
-  - Chvíli počkat (připravit pozorovatelnu - odsunout střechu, odebrat kryty zrcadel) +  - Počkat na spuštění řídícího počítače (mezi tím připravit pozorovatelnu - odsunout střechu, odstranit kryty zrcadel, zkontrolovat, zdali není žádný koncový spínač sepnut) 
-  - Vycentrovat pozici pomocného zrcadla +  - Nyní si můžete otevřít ovládací stránku coelostatu (v místní síťi adresa arom-solarlab.local
-  Zapnout hodinový stroj +  - Vycentrovat pozici pomocného zrcadla (stisknout tlačítko "<-" na dálkovém ovladači, hodinový stroj se po úspěšném vycentrování zapne sám, v případě neprojití, šrouby zrcadel vystředit a spustit kalibraci znovu) 
-  - Ručně nastavit pomocné zrcadlo (aby byl obraz slunce na centru měřícího zařízení)+  - Mechanicky nastavit všechna zrcadla (aby byl obraz slunce na centru měřícího zařízení, pro přesné měření polohy je potřeba nastavit všechna zrcadla, ne jen ta venku)
   - **pozorování**   - **pozorování**
-  - Vycentrovat pozici pomocného zrcadla +  - Vycentrovat pozici pomocného zrcadla (stisknout tlačítko "<-") 
-  - Vypnout systém +  - Vypnout systém (tlačítko vypnout na dálkovém ovladači), vypnout počítač pozorovatele 
-  - Zakrytovat a zavřít pozorovatelnu +  - Zakrytovat zrcadla a zavřít pozorovatelnu  
 +  - Vypnout napájení systému
  
 ====Zapnutí==== ====Zapnutí====
Řádek 26: Řádek 28:
 K ovládání systému lze používat buď bezdrátový IR ovladač nebo [[cs:robozor:arom_webui|webové rozhraní]]. K ovládání systému lze používat buď bezdrátový IR ovladač nebo [[cs:robozor:arom_webui|webové rozhraní]].
  
-. 
  
 === Bezdrátový ovladač === === Bezdrátový ovladač ===
Řádek 49: Řádek 50:
  
 ====Vypnutí==== ====Vypnutí====
-Systém lze vypnout vytažením napájecího kabelu ze zásuvkyŘídící počítač se po chvíli vypnePřed vypnutím systému je vhodné vycentrovat zrcadla tlačítkem ''zpět''+Systém se vypíná stisknutím tlačítka vypnout na dálkovém ovladači. Na display se ukáže vypínací hláškaPřed odpojením napájení počkejte, dokud bliká CPU led. Druhá led zůstane svítit. 
-<WRAP center round important 80%> + 
-Řídící [[cs:odroid-c2|počítač]] má zálohované napájení a po odpojení od napájení je potřeba počkat alespoň 10 minut před další zapnutím (zapojením do napájení). </WRAP>+=== Měřící zařízení === 
 +Po zdárném spuštění coelostatu můžete spustit jednotlivé měřící části.  
 +===== Ovládání pointační kamery ===== 
 +Pro pointační kameru je připravena vlastní aplikace, která se spouští kliknutím na ikonku ''Pointační kamera'' nebo z terminálu příkazem ''rosrun solar_coelostat solarPosition''Následně by se Vám měl zobrazit náhled z kamery a ovládací panel. 
 + 
 +V okně náhledu je zobrazeno několik pomocných čar, které zobrazují střed kamery, střed Slunečního disky, směr východ-západ nebo osu Slunce. Kliknutím na disk Slunce provedete výběr polohy, jak se bude software snažit namířit coelostat. 
 + 
 +V Ovládacím panelu je několik nastavení. Nejprve je potřeba nastavit integrační čas. Za jasného počasí se tento čas pohybuje mezi 0.2 - 1 ms. Po změně hodnoty je potřeba potvrdit tlačítkem ''Použij parametry''.  
 + 
 +Pole název pozorování slouží pro označení pozorování. Toto pole se typicky nastavuje na název pozorovaného pole. Následující výběr, ''Typ dat'' je určeno pro klasifikaci naměřených datTyto dvě volby nijak neupravují algoritmus navádění. Slouží spíše pro pozdější zpracovávání dat. 
 + 
 +Tlačítka ''Drž střed'' a ''Drž součastnou polohu'' slouží pro nastavení kurzoru na současnou polohu nebo střed slunečního disku. 
 + 
 +Zaškrtávátko ''recording'' slouží k ukládání snímků z pointační kamery. 
 + 
 +Zaškrtávátko ''Drž pozici'' je určeno pro navádění Slunečního coelostatu na vybraný bod na Slunečním disku. 
 + 
 + 
 +<WRAP center round important 90%> 
 +Před zahájením pointace je potřeba mít zkalibrovaný denní pohyb. Pohyb je zkalibrovaný, když tlačítko ''Zjistit denní pohyb'' svítí zeleně. 
 +</WRAP> 
 + 
 +<WRAP center round tip 90%> 
 +Pro správné vyhodnocení polohy je nutné obraz mírně přeexponovat. S nastavení správné hodnoty Vám pomůže detekovaný obrys. Pokud v době pozorování přes Sluneční disk přechází mrak (nebo jiný objekt) je vhodné ''Držení pozice'' vypnout a počkat až se obraz znovu vyčistí 
 +</WRAP> 
 + 
 + 
 + 
 +==== Pointace ==== 
 +Nejdříve je vhodné najet na polohu ručně pomocí ovladače a pak v nastavení pointace kliknout na tlačítko ''Drž součastnou polohu''.  
 + 
 +Druhá možnost je kliknout do obrazu na požadované místo a zatrhnout pole ''Drž pozici''
 + 
 +===== SlitJaw kamera ===== 
 +Po spuštění aplikace pro záznam dat z slit-jaw kamery se spustí okno z náhledem a konfiguračním oknem. Zde lze nastavit parametry jako expozice a gain. Zaznamenávání snímků lze zapnout zaškrtávátkem ''recordind''. Perioda ukládání určuje, jak často se obrázky budou ukládat. 
 +===== Řešení problémů ===== 
 + 
 +==== Systém se nezapl správně ==== 
 +V případě, že po zapojení zařízení do napájení systém nenabootoval a správně (na LCD display jsou v horním řádku černé čtverečky). 
 +=== Způsob 1 === 
 +Odpojte zařízení od napájení a vyčkejte minimálně 10 minut a znovu zapojte do napájení 
 + 
 +==== SolarLab se nezinicializoval ==== 
 +Systém nabootoval (jednou zazněl uvítací tón) ale nespustil se řídící software. Na display je napsáno  (bez 'OK'). 
 +  Welcome...     
 +  AROM    MLAB.cz 
 + 
 +Pro řešení tohoto problému existuje několik způsobů: 
 + 
 +=== Způsob 1 === 
 +Odpojte zařízení od napájení a vyčkejte minimálně 10 minut a znovu zapojte do napájení. 
 + 
 +=== Způsob 2 === 
 +Otevřete ve webovém prohlížeči webové rozhraní systému. Přihlašte se s uživatelským jménem ''admin'' a heslem ''admin''. V pravém sloupci klikněte na ''nastavení''. Otevře se vám okno s pár nastavovátky. Pod nápisem ''Run node'' vyberte v checkboxu (''--vyberte jeden nod--'') ''solarLab''. Za pár sekund (10-15) by se měl rozeznít uvítací tón a a na display by se mělo objevit: 
 + 
 +  Welcome...   OK 
 +  AROM    MLAB.cz 
 + 
 +Před tímto postupem zkontrolujte, jestli ''solarLab'' nod již neběží. To zjistíte tím, že v levém černém menu nebude odkaz na ''solarLab'' nebo ''sun_controller''
 + 
 +==== Špatná trackovací rychlost ==== 
 +Trackovací rychlost je potřeba poprvé zkalibrovat. Změnu trackovací rychlosti lze aplikovat vepsáním nové rychlosti do textevého pole na stránce ''sun_controller'' a stisknutím vedlejšího tlačítka. Změnu aplikujete znovu zapnutím trackování. 
 + 
 +==== Systém přestal fungovat ==== 
 +Systém nereaguje na povely IR ovladačem ani přes webové rozhraní 
 + 
 +=== Způsob 1=== 
 +Zkontrolujte, jestli funguje webové rozhraní. Pokud ne, odpojte napájení. Počkejte minimálně 10 minut a znovu zapojte. Systém by měl nabootovat správně. 
 + 
 +Pokud webové rozhraní funguje, existují znovu dva způsoby. 
 + 
 +=== Způsob 2 === 
 +Postupujte, podle ''způsobu 1'' 
 + 
 +=== Způsob 3 === 
 +Přejděte do webového rozhraní, ihlašte se a otevřete v levém sloupci menu ''nastavení''. Zde vyberte pod nápisem ''Kill node'' ''/solarLab'' nebo ''/sun_controller'' a stiskněte modré tlačítko ''Kill node''. Následně v horním výběru u nápisu ''Run node'' vyberte ''solarLab'' a stiskněte modré tlačítko ''Run node''. Na LCD display by se po chvíli měl zobrazit nápis: 
 + 
 +  Welcome...   OK 
 +  AROM    MLAB.cz 
 + 
 + 
 +===== Pozorovací program ===== 
 +Pozorovací program je další ROS nod, který slouží k získávání dat ze dvou spektrografů oceanoptics a slitJaw kamery ZWI. 
 + 
 +===== Spektra ===== 
 +Software ukládá spektra získaných ze spektroskopů do souborů HDF5, které jsou pro tento typ dat vhodné. 
 +Každý soubor má název ve formátu '''<pozorovani>_<rok>_<mesic>_<den>_spektroskop.hdf5'''. V každém takovém souboru je několik '''datasetů''', které ve své hlavičce obsahují informace o nastavení sestavy (integrační doba, spektroskop, datum a čas pozorování a podobné informace) 
 + 
 +=== Možnosti nastavení === 
 +  * Integrační doba 
 +  * Ukládat data 
 +  * Bias (Pouze pro náhled) 
 +  * ...
  
  
 +===== Struktura zařízení =====
  
 {{ :cs:designs:solarcoelostatstructure.png?600 |}} {{ :cs:designs:solarcoelostatstructure.png?600 |}}
Řádek 73: Řádek 167:
 | Napájecí dvojlinka | 30m+10m | | Napájecí dvojlinka | 30m+10m |
 | Zdroj 12V, xxA     | 1       | | Zdroj 12V, xxA     | 1       |
 +
 +
 +==== Kamera ZWO ====
 +Pro kamery od firmy ZWO ASI existuje python wrapper [[https://github.com/stevemarple/python-zwoasi|python-zwoasi]] který umožňuje vyčítání kamery pomocí pythonu. Pro rozfungování je potřeba mít stažený ovladač pro kameru. Ovladač lze stáhnout z oficiálních stránek výrobce.
 +
  
  
Řádek 136: Řádek 235:
  
      
 +==== Spektrometr OceanOptics ====
 +Systém pro získávání spekter používá dva spektrometry HR4000 od firmy OceanOptics s jiným měřícím rozsahem. 
 +
 +=== Instalace ===
 +Pro vyčítání spekter z těchto spektroskopů se používá python knihovna [[https://github.com/ap--/python-seabreeze|python-seabreeze]].
 +
 +Knihovna se nainstaluje:
 +  cd repos
 +  git clone git@github.com:ap--/python-seabreeze.git
 +  cd python-seabreeze
 +  sudo python setup.py install --without-cseabreeze
 +  sudo pip install pyusb
 +
 +
 +===Používané spektrografy===
 +  [<SeaBreezeDevice HR4000:HR4C5177>, <SeaBreezeDevice HR4000:HR4D290>]
 +  
 +  <SeaBreezeDevice HR4000:HR4C5177>
 +  HR4C5177
 +  HR4000
 +  3840  # počet pixelů
 +  349.457516 - 491.788452638  #rozsah vlnových délek
 +  
 +  <Spectrometer HR4000:HR4D290>
 +  HR4D290
 +  HR4000
 +  3840
 +  476.90387 - 951.25879321
  
cs/designs/solarlab.txt · Poslední úprava: 2018/07/06 09:02 (upraveno mimo DokuWiki)