Mikrokontroler ESP8266 je mikrokontroler s periferií Wifi. Má velmi málo jiných periferií, ale velikost jeho paměti a výpočetní výkon umožňuje použití interpretovaných jazyků.
Pro nahrávání firmware se hodí nástroj esptool, který stáhneme z githubu.
git clone https://github.com/espressif/esptool.git cd esptool
Pak můžeme připojenému modulu smazat flash paměť:
./esptool.py --port /dev/ttyUSB0 erase_flash
Pro použití MicroPython na ESP8266 musíme nejdřív do MCU nahrát MicroPython kernel, to uděláme podle návodu.
ESPEasy je firmware postavený na jazyku Processing/Arduino s webovým rozhraním, které složí pro úplnou konfiguraci.
Pro standardní množinu připojených zařízení existuje předpřipravený firmware, který do modulu nahrajeme následujícím příkazem.
./esptool.py --port /dev/ttyUSB0 --baud 460800 write_flash --flash_size=detect 0 ESPEasy_R120_4096.bin
Často je ale potřeba upravit množinu knihoven pro potřebná čidla, která chceme použít. K tomu je potřeba podle tutoriálu zkompilovat nový firmware a ten nahrát do ESP8266. Zdrojové kódy nejnověšího firmware stáhneme z githubu:
git clone https://github.com/letscontrolit/ESPEasy.git git clone https://github.com/letscontrolit/ESPEasyPluginPlayground.git
Tím získáme dvě složky. ESPEasy, která bude obsahovat zdrojové kódy hlavní aplikace a ESPEasyPluginPlayground, která obsahuje další knihovny pro přidavná zařízení. Arduino knihovny jsou pak buď v zip archivu na SourceForge. Nebo je možné je stáhnout přes Arduino Library manager.
Firmware ESPEasy se konfiguruje kompletně přes webové rozhraní vytvořené ESP modulem. V něm je na výběr i několik cloudových služeb do kterých lze data nahrávat. Jednou z nich je například emoncms. Která umožňuje z měřených hodnot složit dashboard.