Konstrukce pohonu pro montáže dalekohledů je navržena tak, aby ji bylo možné replikovat pro různé typy montáží. Prototyp pohonu je testován pouze na RA ose montáže EXOS-1.
Celý systém je řízen pomocí knihovny pymlab a I²C sběrnice. To umožňuje snadné rozšíření o další senzory (teplota, vlhkost, absolutní poloha), popřípadě tefo a podobné konstrukce.
Na montáži EXOS-1 je krokový motůrek přidělán na tělo montáže pomocí hliníkového profilu (jekl 30mm). Na osičce motoru je nasazen vysoustružená přechodka (z 5 mm osy motoru na 6 mm osu) na které je nasazen šnekový převod. Druhé ozubené kolo je nasazeno přímo na osu, kde byl původně umístěn bowden pro ruční ovládání RA osy. Všechny kola jsou vysoustružené z kovu a jsou kompatibilní se stavebnicí MERKUR.
Budič krokových motorů HBSTEP01B je připojený ke konverznímu modulu I2CSPI, který jej umožní ovládat přes sběrnici I²C. Modul HBSTEP01B podporuje mikrokrokování, což je potřebné pro minimalizaci roztřesení celé montáže s dalekohledy.
Při testování byl použit jako řídící počítač Raspberry PI, se softwarem TelescopeTools-RA_HBSTEP_driver, který funguje jako websocket server.
Uživatelské rozhraní pak může být formou webové stránky nebo jako program spuštěný na jiném PC TelescopeTools. Tento program umožňuje nastavení přesné rychlosti posunu v obou směrech a přejezd v několika rychlostech (násobcích základní rychlosti). Zrychlení při změně rychlosti je bezpečně řešeno pomocí samotného budiče HBSTEP01B. Z programu lze dále získat informace o teplotě a vlhkosti pomocí senzoru sht25v.