Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:i2c

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
cs:i2c [2014/12/21 00:49] – [Související stránky] kaklikcs:i2c [2016/03/18 22:51] – [Sběrnice I²C ve stavebnici MLAB] kaklik
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Sběrnice I²C ve stavebnici MLAB ====== ====== Sběrnice I²C ve stavebnici MLAB ======
  
-[[http://cs.wikipedia.org/wiki/I%C2%B2C|Sběrnice I²C]], nebo také TWI je velmi rozšířená elektronická sběrnice určená pro nízko rychlostní komunikaci mezi různými periferiemi. V případě stavebnice MLAB je to nejčastěji komunikace mezi mikroprocesorem a čidly. Existuje od ní také varianta [[http://cs.wikipedia.org/wiki/System_Management_Bus|SMUus]], která je její podmnožinou. Avšak obsahuje i definici timeoutů a Packet Error Checking, proto je v jistém smyslu robustnější, než I2C.+[[http://cs.wikipedia.org/wiki/I%C2%B2C|Sběrnice I²C]], nebo také TWI je velmi rozšířená elektronická sběrnice určená pro nízko rychlostní komunikaci mezi různými periferiemi. V případě stavebnice MLAB je to nejčastěji komunikace mezi mikroprocesorem a čidly. Existuje od ní také varianta [[http://cs.wikipedia.org/wiki/System_Management_Bus|SMBus]], která je její podmnožinou. Avšak obsahuje i definici timeoutů a Packet Error Checking, proto je v jistém smyslu robustnější, než I2C(([[http://www.nxp.com/documents/user_manual/UM10204.pdf|Specifikace sběrnice I²C]])).
  
 Avšak díky[[cs:arm| novým možnostem]] ve výpočetní technice lze sběrnici použít i pro komunikaci s čidly přímo z Linuxového systému. Navíc v případě použití některého [[cs:usbi2c|adaptéru na I2C]] lze tuto sběrnici připojit i ke klasickému PC Avšak díky[[cs:arm| novým možnostem]] ve výpočetní technice lze sběrnici použít i pro komunikaci s čidly přímo z Linuxového systému. Navíc v případě použití některého [[cs:usbi2c|adaptéru na I2C]] lze tuto sběrnici připojit i ke klasickému PC
Řádek 129: Řádek 129:
   0xff   0xff
  
 +==== Použití modulů jádra ====
  
 +Některá I²C zařízení mají přímo ovladače v linuxovém jádře. Je tak možné k těmto zařízením přistupovat přímo prostřednictvím souborového systému. V případě MLABu se to týká těchto modulů: 
 +
 +  * [[cs:usbi2c]]
 +  * [[cs:i2chub]]
 +  * [[cs:i2cspi]]
 +
 +Protože I²C není v principu [[http://cs.wikipedia.org/wiki/Plug-and-play|plug-and-play]] sběrnice, tak je třeba o každém připojeném zařízení kernelu explicitně říct. Obecný postup takového přihlášení připojeného hardwaru probíhá přes příkaz: 
 +
 +  echo název_driveru i2c_adresa > /sys/bus/i2c/devices/i2c-X/new_device
 +
 +Tím dojde k převzetí kontroly nad I²C zařízením jádrem Linuxu. Ve výpisu i2cdetect můžeme takový stav vidět označený jako UU. Podrobnosti o provedení a úspěšnosti inicializace můžeme pak obvykle najít v [[http://en.wikipedia.org/wiki/Dmesg|dmesg]].
 ===== Ostatní operační systémy ===== ===== Ostatní operační systémy =====
  
cs/i2c.txt · Poslední úprava: 2022/09/02 21:20 autor: kaklik