Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:navody

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
cs:navody [2013/10/06 09:35] – [Multimetr] kaklikcs:navody [2014/02/16 22:45] kaklik
Řádek 55: Řádek 55:
 Při pájení je většinou nepříjemné, že odpařené tavidlo vytváří dým, který dráždí dýchací cesty. Řešením je vyrobit si jednoduchý přípravek ze staršího PC ventilátoru, který připojíme k regulovatelnému zdroji. A na stůl jej postavíme tak, aby odfukoval kouř z pájecího pracoviště. Pro omezení hluku lze ventilátor postavit na proužek gumy například ze staré duše na kolo.     Při pájení je většinou nepříjemné, že odpařené tavidlo vytváří dým, který dráždí dýchací cesty. Řešením je vyrobit si jednoduchý přípravek ze staršího PC ventilátoru, který připojíme k regulovatelnému zdroji. A na stůl jej postavíme tak, aby odfukoval kouř z pájecího pracoviště. Pro omezení hluku lze ventilátor postavit na proužek gumy například ze staré duše na kolo.    
  
-===== Používání nářadí =====+==== Používání nářadí ====
  
  
-==== Připojení sondy osciloskopu ====+=== Připojení sondy osciloskopu ===
  
 Zem sondy osciloskopu lze díky základní desce [[cs:base1621|ALBASE]] připojovat ke stavebnici velmi snadno. Většina modulů (kromě napájecích) má rohové šrouby připojené na GND. Proto stačí do základní desku ze zdola vložit šroub a ze shora jej přišroubovat matkou. Vyčnívající šroub pak lze dobře použít jako zemní svorku pro sondu osciloskopu.   Zem sondy osciloskopu lze díky základní desce [[cs:base1621|ALBASE]] připojovat ke stavebnici velmi snadno. Většina modulů (kromě napájecích) má rohové šrouby připojené na GND. Proto stačí do základní desku ze zdola vložit šroub a ze shora jej přišroubovat matkou. Vyčnívající šroub pak lze dobře použít jako zemní svorku pro sondu osciloskopu.  
  
-Signálový vstup sondy se do MLABu připojuje tak, že se propojovací kablík přestřihne na polovinu, z části lanka se sundá izolace a na lanko se nakrimpuje svorková dutinka. Takto připravený kablík, lze dutinkou snadno uchytit do háčku osciloskopické sondy a druhý konec s původní PC dutinkou zapojovat na potřebné místo na hřebínkových vývodech modulů. +Signálový vstup sondy se do MLABu připojuje tak, že se propojovací kablík přestřihne na polovinu, z části lanka se sundá izolace a na lanko se nakrimpuje svorková dutinka. Takto připravený kablík, lze dutinkou snadno uchytit do háčku osciloskopické sondy a druhý konec s původní PC dutinkou zapojovat na potřebné místo na hřebínkových vývodech všech modulů. 
  
  
Řádek 74: Řádek 74:
 === Napětí do +5V === === Napětí do +5V ===
  
-Toto napájecí napětí se rozvádí červeno-modrým napájecím kablíkem s třípinovým konektorem.+Toto napájecí napětí se rozvádí červeno-modrým napájecím kablíkem s tří-pinovým konektorem.
  
 {{:cs:low_power_cable.jpg?350|Napájecí kablík na nízké napětí}} {{:cs:low_power_cable.jpg?350|Napájecí kablík na nízké napětí}}
 +
 +== 3,3V ==
 +
 +Napájecí napětí 3.3 V je vedeno stejným kablíkem, jako napájení +5V. Ale červený vodič je nahrazen oranžovým vodičem. 
  
 === Napětí nad +5V === === Napětí nad +5V ===
Řádek 91: Řádek 95:
  
 === Výkonové napájení === === Výkonové napájení ===
 +
 Tam kde se pracuje s vysokými proudy jednotky až desítky Amper a zároveň napětím desítky Voltů (typicky pohony robotů napájené z akumulátorů) se napájení rozvádí samostatnými vodiči opatřenými konektory FASTON. Vzhledem k tomu, že ochrana proti přepólování je v případě vysokých proudů problematická, tak je třeba při zapojování takových konstrukcí dbát zvýšené opatrnosti. Tam kde se pracuje s vysokými proudy jednotky až desítky Amper a zároveň napětím desítky Voltů (typicky pohony robotů napájené z akumulátorů) se napájení rozvádí samostatnými vodiči opatřenými konektory FASTON. Vzhledem k tomu, že ochrana proti přepólování je v případě vysokých proudů problematická, tak je třeba při zapojování takových konstrukcí dbát zvýšené opatrnosti.
  
Řádek 115: Řádek 120:
  
 Digitální sběrnice, jako I2C, TWI, nebo 1-wire se mezi moduly rozvádějí běžnými kablíky. Vetšinou pouze upravenými tak aby v jedné plastové koncovce byly všechny vodiče sběrnice případně ještě společně s napájením.  Digitální sběrnice, jako I2C, TWI, nebo 1-wire se mezi moduly rozvádějí běžnými kablíky. Vetšinou pouze upravenými tak aby v jedné plastové koncovce byly všechny vodiče sběrnice případně ještě společně s napájením. 
 +
 +===== Údržba a čištění =====
 +
 +==== Propojovací kablíky ====
 +
 +U propojovacích kablíků se v důsledku jejich postupného opotřebení mechanickým přepojováním snižuje vodivost jejich konektorů. Trvá řádově několik stovek zapojení, než se tento jev projeví, ale může být urychlen například neopatrnou přepravou zapojených konstrukcí, kdy jsou konektory v desce stranově namáháhy. (například hozených více zapojených desek na sebe v krabici) Tento stav se pozná jednoduše i mechanicky tak, že dutinka kablíku téměř nedrží nasunutá na hřebínku.
 +
 +Tento stav lze napravit opětovným napružením kontaktu konektoru šroubovákem, nebo jiným podobným nástrojem. To se provádí zvenku u zámku konektoru. tlakem na pružinku proti stolu.
 +
 +==== Moduly ====
 +
 +U modulů vetšinou není třeba provádět žádnou údržbu. Pouze se stává, že se na modulech poměrně intenzivně hromadí prach. To lze řešit buď ofouknutím ofukovacím balónkem (stlačeným vzduchem). Nebo smetením antistatickým štětečkem.  
 +
 +<WRAP info> Nelze používat elektrostatickou prachovku na odstranění prachu, neboť by mohlo dojít ke zničení elektronických obvodů v modulech </WRAP>
 +
 +Hodně zašpiněné moduly lze mýt v ultrazvukové myčce. Některým to však škodí (čidla, GPS.. ) Proto tento postup nemůžeme obecně doporučit. 
  
 ===== Externí konektory ===== ===== Externí konektory =====
Řádek 188: Řádek 209:
  
 Pro rozvod sběrnice CAN na delší vzdálenosti, například v domě, je vhodné použít UTP kabel a konektory RJ-45.   Pro rozvod sběrnice CAN na delší vzdálenosti, například v domě, je vhodné použít UTP kabel a konektory RJ-45.  
-===== Testovací  zařízení =====+===== Testovací konstrukce =====
  
 ==== Standardní uspořádání ==== ==== Standardní uspořádání ====
Řádek 215: Řádek 236:
  
 Použité závitové tyče jsou M5 a každá deska je na tyči uchycena maticí ze shora i zespoda. Použité závitové tyče jsou M5 a každá deska je na tyči uchycena maticí ze shora i zespoda.
 +
 ===== Permanentní zařízení ===== ===== Permanentní zařízení =====
 +
 Permanentní, nebo semi-permanentní zařízení můžeme ze stavebnice snadno udělat tak, že odladěnou konstrukci i s nosnou deskou. Přišroubujeme na dno elektroinstalační krabice. A pro zvýšení odolnosti proti vibracím můžeme přívody k hřebínkům modulů přilepit tavným lepidlem a kablíky vyvázat k základní desce stahovacími pásky. Taková konstrukce je poměrně levná a přitom robustní i variabilní v případě potřeby změny.  Permanentní, nebo semi-permanentní zařízení můžeme ze stavebnice snadno udělat tak, že odladěnou konstrukci i s nosnou deskou. Přišroubujeme na dno elektroinstalační krabice. A pro zvýšení odolnosti proti vibracím můžeme přívody k hřebínkům modulů přilepit tavným lepidlem a kablíky vyvázat k základní desce stahovacími pásky. Taková konstrukce je poměrně levná a přitom robustní i variabilní v případě potřeby změny. 
 +
 +==== Samostatná konstrukce ====
 +
 +Modulovou konstrukci můžeme snadno umístit do kovové krabice [[cs:unibox|UNIBOX]]. 
 +
 +{{:cs:designs:unibox01a_big.jpg?300|}} {{:cs:designs:measuring:gmcount_parts.jpg?300|}}
    
 ==== Instalace do rozvaděče  ==== ==== Instalace do rozvaděče  ====
 +
 Moduly je též možné podobným způsobem instalovat do nízkonapěťových částí elektrických rozvaděčů. V dobrém elektru lze sehnat plastové svorky použitelné k uchycení na DIN lištu. Moduly je též možné podobným způsobem instalovat do nízkonapěťových částí elektrických rozvaděčů. V dobrém elektru lze sehnat plastové svorky použitelné k uchycení na DIN lištu.
  
Řádek 228: Řádek 258:
  
 {{:mlab_electrical_box.jpg?direct&200|LABduino v krabici}} {{:mlab_electrical_box.jpg?direct&200|LABduino v krabici}}
 +
 ===== Vzorové konstrukce ===== ===== Vzorové konstrukce =====
  
cs/navody.txt · Poslední úprava: 2023/02/07 20:28 autor: kaklik