Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:rmts

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cs:rmts [2013/11/03 12:20] kaklikcs:rmts [Unknown date] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki (Unknown date) 127.0.0.1
Řádek 5: Řádek 5:
   * Vysílání BOC modulace s pseudonáhodným kódem (podobně jako GNSS)   * Vysílání BOC modulace s pseudonáhodným kódem (podobně jako GNSS)
   * Vysílání výkonem v rozsahu 50-100 W   * Vysílání výkonem v rozsahu 50-100 W
-  * Časový multiplex v případě použití více majáků.+  * Pracovní frekvence umístěná v rozsahu 50-200 MHz (z hlediska odrazivosti meteorických stop) 
 +  * Časový/kódový multiplex v případě použití více majáků. 
 +  * Rozlišení celého měřícího systému lepší než cca 300 m. 
 +  * Užitečnost vysílače i pro jinou komunitu, než astronomové (radioamatéři) 
 + 
 +==== Modulace ==== 
 + 
 +Maják by měl vysílat signál vhodný pro dálkoměrná měření.  Uvažované modulace jsou BPSK, BOC, MBOC. 
 + 
 +=== Šířka pásma === 
 + 
 +V případě použití radioamatérského pásma určeného pro majáky je problém s povolenou šířkou vysílaného pásma, která nedovoluje měření vzdálenosti s dostatečnou přesností - doplnit výpočet. Proto budou nutná alternativní technická řešení. 
 + 
 +== Vysílání s utopenými postranními pásmy == 
 + 
 +Vysílač by měl hlavní pásmo, které by splňovalo požadavky na maximální šířku pásma majáku. A dále pak postranní pásma, které by splnily požadavky na útlum postranních pásem a za normálních podmínek by byly utopené v šumu.  Detekovatelné by byly v případě, že při průletu meteoru by vystoupil ze šumu hlavní signál. A postranní pásma by byla demodulována ziskem zpracování.  
 + 
 +== Vysílání na více diskrétních frekvencích == 
 +Vysílač také může vysílat na několika (např. 3) relativně vzdálených frekvencích a tím nahradit šířku pásma potřebnou k získání prostorového rozlišení. Na jednotlivých frekvencích může být modulována identifikace a časová data.  
  
  
Řádek 12: Řádek 31:
 Použití radaru GRAVES jako vysílače pro detekci meteorů je sice velmi efektivní pro první testy zařízení. Ale jeho parametry nejsou již dostačující pro další rozvoj systému a pokročilé zpracování měřených signálů s cílem vypočítání vektorů drah meteorů. Nový maják by měl být obohacen o funkce: Použití radaru GRAVES jako vysílače pro detekci meteorů je sice velmi efektivní pro první testy zařízení. Ale jeho parametry nejsou již dostačující pro další rozvoj systému a pokročilé zpracování měřených signálů s cílem vypočítání vektorů drah meteorů. Nový maják by měl být obohacen o funkce:
  
-  - Časové značkování signálu - nutnost použití spojité (analogové medulace), parametry zvolit tak, aby bylo možné využít co největšího časového rozlišení i se stávající zvukovou kartou (využití [[http://cs.wikipedia.org/wiki/Vernier|noniusu]]) +  - Časové značkování signálu - nutnost použití pseudonáhodného kódu, parametry zvolit tak, aby bylo možné využít co největšího časového rozlišení i se vzorkováním stávající zvukovou kartou. 
-  - Směrování signálu přepínáním anténních napaječů. +  - Případné směrování signálu přepínáním anténních napaječů. 
   - Nízká spotřeba (vysoká účinnost)    - Nízká spotřeba (vysoká účinnost) 
  
-Standardní radioamatérská řešení mají problémy s trvalým provozem. Existuje zatím jedinná síť s vlastním majákem určená k pozorování meteorů [[http://brams.aeronomie.be/|BRAMS]].+Standardní radioamatérská řešení mají problémy s trvalým provozem. Existuje zatím málo síťí s vlastním majákem určených k pozorování meteorů  
 +  - [[http://brams.aeronomie.be/|BRAMS]]. 
 +  - [[http://meteor.uwo.ca/research/radar/cmorII.html|CMOR]] 
 + 
 +=== Vysílací anténa === 
 + 
 +Požadavky na anténu jsou podobné, jako v případě [[http://wiki.bolidozor.cz/doku.php?id=cs:antennas|přijímacích stanic.]] S tím rozdílem, že v anténě nebude integrován zesilovač. 
  
 === Monitorovací přijímač === === Monitorovací přijímač ===
  
 Při použití přijímače monitorujícího vysílaný signál by tento signál mělo být možné použít ke korelaci s odraženým signálem a dále k monitorování správné funkce vysílače. Při použití přijímače monitorujícího vysílaný signál by tento signál mělo být možné použít ke korelaci s odraženým signálem a dále k monitorování správné funkce vysílače.
 +
 +Nejjednodušším způsobem jak aktuálně vylepšit současnou metodu rolišení času je upravit standardni zvukovku a vymenit jeji vnitřní oscilátor za presný signál generovaný z gtime.
 +
 +Další možností zlepšení digitalizace je přimíchání pseudonáhodného signálu do audio výstupu z přijímače a jeho sledování na jiné frekvenci (pomalejsi), nez je kod vysilany majákem.
 +Nemusime pak zvukovku synchronizovat, staci, když bude mit po dobu head echa stabilni kmitočet a budeme vedet jaky.
 +
 +
 +==== Experimentální sestava majáku ====
 +
 +Takovy majak by slo zatim provizorne vyrobit z nejakeho radioamaterskeho hardwaru tim, ze by se pseudonahodny kod moduloval zvukovkou do nejake FM, nebo SSB modulace.
 +Celkovy casovy posun zpusobeny pruchodem signalu celou soustavou by melo byt mozne resit monitorovacim prijimacem, ktery by byl reseny stejne jako detekcni stanice.
 +
 +
cs/rmts.1383481204.txt.gz · Poslední úprava: 2013/11/03 12:20 (upraveno mimo DokuWiki)