Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:robozor01

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cs:robozor01 [2016/03/11 23:01] – [Curses gui] romancs:robozor01 [Unknown date] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki (Unknown date) 127.0.0.1
Řádek 18: Řádek 18:
   * **Zastřešení:** kupole, posuvná střecha, ...   * **Zastřešení:** kupole, posuvná střecha, ...
   * **Vypínatelný zdroj proudu:** některá zařízení je někdy restartovat a vždy softwarově to nejde, tak je je třeba odpojit od napájení. Tokevéto zásuvky navíc můžou sloužit jako SW vypínač světel.    * **Vypínatelný zdroj proudu:** některá zařízení je někdy restartovat a vždy softwarově to nejde, tak je je třeba odpojit od napájení. Tokevéto zásuvky navíc můžou sloužit jako SW vypínač světel. 
-  * **Fokuser:** ve stavebnici existuje řešení [[cs:tefo|TEFO]].+  * **Fokuser:** ve stavebnici existuje řešení [[cs:tefo|TEFO]]. Pro přesnější zaostření může fokuser využívat teplotu k spočítání tepelné roztažnosti výtahu.
   * **Meteostanice:** Může být použita například [[cs:aws|]] v kombinaci s [[cs:mrakomer4|Mrakoměrem]].   * **Meteostanice:** Může být použita například [[cs:aws|]] v kombinaci s [[cs:mrakomer4|Mrakoměrem]].
   * **All-sky kamera:** Ke sledování stavu noční oblohy. Řešením by zase bylo [[cs:opsa|]]. Zároveň může fungovat jako kamera [[cs:vmds|]].   * **All-sky kamera:** Ke sledování stavu noční oblohy. Řešením by zase bylo [[cs:opsa|]]. Zároveň může fungovat jako kamera [[cs:vmds|]].
Řádek 47: Řádek 47:
 ==== Tisknutelná montáž ==== ==== Tisknutelná montáž ====
 Existuje možnost vytvoření modelu montáže použitelného pro [[cs:designs:3dprint|3D tisk]]. Existuje možnost vytvoření modelu montáže použitelného pro [[cs:designs:3dprint|3D tisk]].
 +
 +==== MLAB montáž ====
 +Montáž je detailněji popsána na vlastní stránce [[cs:mount|MLAB montáž]]
  
 ====== Software ====== ====== Software ======
Řádek 53: Řádek 56:
   * **Manuální režim** Tento režim je určen pro pozorování samostatně stojících dalekohledů a dalekohledů vyžadujících přítomnost obsluhy. Například pro otevření střechy. Systém si nebude hlídat žádná bezpečnostní pravidla jako počasí, mraky a další podmínky. Uživatel si pouze nastaví objekt (souřadnice) a dalekohled si tuto pozici bude držet. Automatická kalibrace montáže a podobné věci by měli i v tomto režimu fungovat. Pořizování snímků může být podle pozorovacích skriptů nebo uživatel může ručně ovládat kamery. Taktéž je možné snímat externím softwarem.   * **Manuální režim** Tento režim je určen pro pozorování samostatně stojících dalekohledů a dalekohledů vyžadujících přítomnost obsluhy. Například pro otevření střechy. Systém si nebude hlídat žádná bezpečnostní pravidla jako počasí, mraky a další podmínky. Uživatel si pouze nastaví objekt (souřadnice) a dalekohled si tuto pozici bude držet. Automatická kalibrace montáže a podobné věci by měli i v tomto režimu fungovat. Pořizování snímků může být podle pozorovacích skriptů nebo uživatel může ručně ovládat kamery. Taktéž je možné snímat externím softwarem.
   * **Automatický režim** Je určen pro dalekohledy umístěné pod digitálně ovládatelnou střechou a vybavené [[cs:aws|metestanicí]], [[cs:mrakomer4|mrakoměrem]] a dalším příslušenstvím pro bezobslužný provoz. Dalekohled bude pozorovat podle přednastavených pozorovacích plánů.   * **Automatický režim** Je určen pro dalekohledy umístěné pod digitálně ovládatelnou střechou a vybavené [[cs:aws|metestanicí]], [[cs:mrakomer4|mrakoměrem]] a dalším příslušenstvím pro bezobslužný provoz. Dalekohled bude pozorovat podle přednastavených pozorovacích plánů.
-  * **Poloautomatický režim** je obdoba automatického režimu určen pro volně stojící dalekohledy s pozorovacím plánem. Systém vyžaduje obsluhu hlídající stav, především, počasí. Pořizování snímků je také řízené pozorovacím skriptem. +  * **Poloautomatický režim** je obdoba automatického režimu určen pro volně stojící dalekohledy s pozorovacím plánem. Systém vyžaduje obsluhu hlídající stav, především, počasí. Pořizování snímků je také řízené pozorovacím skriptem. 
 ===== Softwarové nástroje ===== ===== Softwarové nástroje =====
 ==== Pozorovací plán ==== ==== Pozorovací plán ====
Řádek 73: Řádek 77:
 ==== Limity pohybu ==== ==== Limity pohybu ====
 Limity pohybu a zorného pole slouží k zakázání natočení dalekohledu do určitých poloh buď pro dalekohled nebezpečných (stěna pozorovatelny) nebo nevhodný (stromy). Požadavek o pohyb to tohoto prostoru bude zamítnut. Limity pohybu a zorného pole slouží k zakázání natočení dalekohledu do určitých poloh buď pro dalekohled nebezpečných (stěna pozorovatelny) nebo nevhodný (stromy). Požadavek o pohyb to tohoto prostoru bude zamítnut.
 +
 +=== Definice ===
 +Limity pohybu budou definovány SVG obrázkem. Příklad obrázku je na [[https://github.com/Robozor-network/AROM/blob/master/cfg/ZVPP_limit.svg|GitHubu]]. Obrázek musí mít rozměry 360x180px. Šířka obrázku v px odpovídá azimutu. Výška představuje výšku nad obzorem ve stupních (horizont je uprostřed - 90. px.) V obrázku můžou být dvě cesty, které jsou pojmenované ''view_limit'' a ''mechanical_limit''. Cesty musí být ve skupině ''data''. První cesta definuje omezení výhledu (stromy, vzdálené domy, ...). Druhá určuje zakázaná území, kde hrozí mechanické zničení dalekohledu (náraz do domečku, ...). Arom podporuje i záporné horizonty.
 +
 +=== Meridian flip ===
 +Taktéž systém musí řešit tzv. meridian flip, tedy přetočení dalekohledu okolo RA osy při přiblížení k meridiánu (zdánlivý poledník na nebeské sféře). U určitých montáží by mohlo dojít k naražení dalekohledu do sloupku. 
  
 ==== Aligment ==== ==== Aligment ====
Řádek 83: Řádek 93:
  
 Některé montáže mají [[http://www.store.shoestringastronomy.com/guide_port_cables.pdf | pointační vstup]] a často se připojují přímo ke kamerám, které disponují stejným výstupem. Signál do montáže je i tak počítán v připojeném počítači. Některé montáže mají [[http://www.store.shoestringastronomy.com/guide_port_cables.pdf | pointační vstup]] a často se připojují přímo ke kamerám, které disponují stejným výstupem. Signál do montáže je i tak počítán v připojeném počítači.
 +
 ==== PEC ==== ==== PEC ====
 PEC (periodic error correction) je metoda zmenšení periodické chyby montáže, kdy si dalekohled vytvoří rychlostní křivku v závislosti na pootočení ozubených kol. Tu pak eliminuje zrychlením nebo zpomalením RA motoru podle změřené PEC křivky. PEC (periodic error correction) je metoda zmenšení periodické chyby montáže, kdy si dalekohled vytvoří rychlostní křivku v závislosti na pootočení ozubených kol. Tu pak eliminuje zrychlením nebo zpomalením RA motoru podle změřené PEC křivky.
Řádek 90: Řádek 101:
  
 ===== Konfigurace ===== ===== Konfigurace =====
-Konfigurace softwaru bude na základě konfiguračního souboru ve formátu JSON. To umožní používání jednoho počítače s více dalekohledyBude ale vyžadovat mít nainstalované echny potřebné ovladače.+Konfigurace softwaru bude na základě konfiguračního souboru ve formátu JSON. V konfiguračním souboru musí být definováno každé používané zařízení. Definovaná zařízení můžou být odpojena a bude je možné připojit v průběhu fungování AROMu. Nebude však možné připojit zařízení, které v konfiguračním souboru není zapsané. Tento přístup umožní používání více shodných zařízení zapojených do jedné sítě (například několik shodných dohledových kamer, ...). Soubor také bude definovat závislosti ech zařízení. Například bude určovat který rotátor je připojený na jakou kameru a který dalekohled.
  
-===== Ovládání =====+===== Uživatelské rozhraní =====
 Celý systém by měl jí ovládat několika způsoby tak, aby to bylo co nejvíce multiplatformní a uživatelsky nejpřívětivější. Aby systém nabídl každému uživateli to, co potřebuje. Celý systém by měl jí ovládat několika způsoby tak, aby to bylo co nejvíce multiplatformní a uživatelsky nejpřívětivější. Aby systém nabídl každému uživateli to, co potřebuje.
  
Řádek 109: Řádek 120:
 ==== Joystick ==== ==== Joystick ====
 Joystick (tlačítka) je způsob ovládání dalekohledu vhodný při vizuálním pozorování. Joystick (tlačítka) je způsob ovládání dalekohledu vhodný při vizuálním pozorování.
 +
 +==== Display ====
 +<WRAP clear/>
 +oeoee
 +Jednoduchý alfanumerický nebo grafický display s červeným podsvícení pro zobrazování základních informací o dalekohledu (poloha, pokrok v pozorovacím plánu, počasí, ..) a chybových hláškách. Data by měla přeblikávat, aby u displeje nebyly žádná tlačítka.
  
 ===== Ovladače ===== ===== Ovladače =====
Řádek 189: Řádek 205:
 ===== Koncept softwaru Arom ===== ===== Koncept softwaru Arom =====
 Jako základ ovládacího softwaru se jeví jako vhodná opensource knihovna [[cs:ros|ROS]]. Tyto knihovny nabízí spoustu funkcí pro komunikaci mezi jednotlivými moduly a jejich vzájemné řízení. Nabízí taktéž snadnou implementaci práce po síti. Jako jedna z hlavních výhod je, že se o celý software stará rozsáhlá komunita a stále se zde vyvíjí nové nástroje.  Jako základ ovládacího softwaru se jeví jako vhodná opensource knihovna [[cs:ros|ROS]]. Tyto knihovny nabízí spoustu funkcí pro komunikaci mezi jednotlivými moduly a jejich vzájemné řízení. Nabízí taktéž snadnou implementaci práce po síti. Jako jedna z hlavních výhod je, že se o celý software stará rozsáhlá komunita a stále se zde vyvíjí nové nástroje. 
 +
 +==== Metody pro ovládání ====
 +=== Domeček ===
 +=== Montáž ===
 +  * vypnout/zapnout [[cs:clockmot|hodinový stroj]]
 +  * rychlost hodinového stroje (hvězdy, Měsíc, Slunce, jiné)
 +  * souřadnice
 +  * synchronizovat
 +  * aligment
 +  * ...
 +
 +=== Kamera ===
 +=== Rotátor ===
  
 ===== Instalace ===== ===== Instalace =====
 Ovládací software Arom je voně dostupný ke stažení z [[https://github.com/Robozor-network/AROM|GitHubu]]. Pro spuštění softwaru musí být na počítači správně nainstalován systém [[cs:ros|ROS]]. Instalace je popsána na stránce [[cs:ros|ROS]]. Ovládací software Arom je voně dostupný ke stažení z [[https://github.com/Robozor-network/AROM|GitHubu]]. Pro spuštění softwaru musí být na počítači správně nainstalován systém [[cs:ros|ROS]]. Instalace je popsána na stránce [[cs:ros|ROS]].
 +
 +====== Reference ======
 +[[http://www.skybadger.net/equipment/wireless.shtml|skybadger.net]] - projekt vzdáleně ovládané observatoře
  
 ====== Související konstrukce ====== ====== Související konstrukce ======
cs/robozor01.1457737311.txt.gz · Poslední úprava: 2016/03/11 23:01 (upraveno mimo DokuWiki)