Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:sdrx

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cs:sdrx [2017/06/02 19:14] – [Digitalizace signálu] kaklikcs:sdrx [2017/06/02 19:37] kaklik
Řádek 3: Řádek 3:
 {{:cs:sdr:sdrx01b_setup.jpg?300|}} {{:cs:sdr:sdrx01b_setup.jpg?300|}}
  
-Jde o [[http://en.wikipedia.org/wiki/Software-defined_radio| SDR přijímač]] zkonstruovaný původně pro účely amatérské radioastronomie. Ale je použitelný i pro radioamatéry, například jako přehledový přijímač. Zvláště se ale hodí pro různé experimentální konstrukce, kde je vyžadována velká variabilita systému.+Jde o [[http://en.wikipedia.org/wiki/Software-defined_radio| SDR přijímač]] zkonstruovaný původně pro účely radioastronomie. Ale je použitelný i pro radioamatéry, například jako přehledový přijímač. Zvláště se ale hodí pro různé experimentální konstrukce, kde je vyžadována velká variabilita systému.
  
 {{:cs:sdr:sdrx01b_concept.png?300|Blokové schéma základního systému s přijímačem SDRX01B}} {{:cs:sdr:sdrx01b_concept.png?300|Blokové schéma základního systému s přijímačem SDRX01B}}
Řádek 14: Řádek 14:
  
    * Radioastronomická pozorování (Slunce, Jupiter, [[cs:rmds|Meteory]]..)    * Radioastronomická pozorování (Slunce, Jupiter, [[cs:rmds|Meteory]]..)
-   * Poslech letecké radiokomunikace 
    * Přijímač pro kosmickou komunikaci, ISS, Amsat, ARISsat.    * Přijímač pro kosmickou komunikaci, ISS, Amsat, ARISsat.
    * Přehledový přijímač pro radioamatérská pásma.    * Přehledový přijímač pro radioamatérská pásma.
 +   * Poslech letecké radiokomunikace
  
 Primárně byl přijímač vyvíjen hlavně pro požití v nižších [[http://www.ukaranet.org.uk/basics/frequency_allocation.htm|radioastronomických pásmech]], ale díky svým parametrům našel i uplatnění v jiných způsobech použití.  Primárně byl přijímač vyvíjen hlavně pro požití v nižších [[http://www.ukaranet.org.uk/basics/frequency_allocation.htm|radioastronomických pásmech]], ale díky svým parametrům našel i uplatnění v jiných způsobech použití. 
-Více o jeho aplikacích se můžete dočíst na [[http://radio.astronomie.cz/|http://radio.astronomie.cz/]]. 
  
-V současné době je jeho aktuální verze [[http://www.mlab.cz/Designs/HAM%20Constructions/SDRX01B/DOC/SDRX01B.cs.pdf|SDRX01B]], SDRX01A byl prvním testovacím prototypem a existuje v jednom exempláři, který se nachází na [[http://obsupice.cz/new/index.php|Úpické hvězdárně]]. +V současné době je jeho aktuální verze [[http://www.mlab.cz/Designs/HAM%20Constructions/SDRX01B/DOC/SDRX01B.cs.pdf|SDRX01B]], SDRX01A byl prvním testovacím prototypem a existuje v jednom exempláři, <del>který se nachází na [[http://obsupice.cz/new/index.php|Úpické hvězdárně]]</del>
  
  
Řádek 32: Řádek 31:
 ==== Symetrické napájení analogové části ==== ==== Symetrické napájení analogové části ====
  
-Analogová část přijímače je obvykle napájena symetricky +12V a -12VCož je zatím realizováno použitím dvou [[http://www.ust.cz/shop/product_info.php?cPath=30_50&products_id=115|síťových adaptérů]] zapojených v sérii. +Analogová část přijímače je obvykle napájena symetricky +5V a -5VTakové napětí vytváří napájecí modul [[cs:sympower|sympower]] ze vstupního napájecího napětí 5V.
-Využívá se k tomu modul [[cs:unipower|UNIPOWER02A]], který kromě vypínače obsahuje i základní EMI filtr.  +
- +
-Protože spínané zdroje nemají vyvedenou zem, tak vytváří napěťový potenciál proti zemnícímu kolíku zásuvky. Někdy až 100V a tento potenciál je proto nutné eliminovat připojením zemnící svorky na kovovou desku přijímače. (Jinak by mohlo dojít k poškození některých citlivých zařízení, jako například vstupního [[cs:lna|LNA]])     +
- +
-Tato možnost napájení ale přesto není úplně ideální. Protože vytváří zemnící smyčku, pro citlivé aplikace je proto vhodné použít bateriové napájení, nebo modul [[cs:sympower|SymPower01A]].+
  
 ==== Napájení digitální části směšovače ==== ==== Napájení digitální části směšovače ====
Řádek 43: Řádek 37:
 Digitální část přijímače obsahuje integrovaný lineární stabilizátor, který je možné napájet přímo +5 V (napájecí napětí se interně stabilizuje na +3,3 V). Digitální část přijímače není výrazně citlivá na šum v napájení proto je možné použít například napájecí napětí z USB přivedené z kmitočtového syntezátoru.  Digitální část přijímače obsahuje integrovaný lineární stabilizátor, který je možné napájet přímo +5 V (napájecí napětí se interně stabilizuje na +3,3 V). Digitální část přijímače není výrazně citlivá na šum v napájení proto je možné použít například napájecí napětí z USB přivedené z kmitočtového syntezátoru. 
  
-===== Digitalizace zvukovou kartou =====+===== Digitalizace signálu ===== 
 + 
 +Přesto že SDRX01B je softwarově definovaným přijímačem, tak signál z přijímače je na výstupu stále analogový a je třeba jej digitalizovat.  
 + 
 +Standardním použitím přijímače je připojení digitalizační jednotky [[cs:sdr-widget|sdr-widget]]. Která má parametry optimalizované pro připojení symetrických výstupů z přijímače, relativně velkou šířku pásma a vysoký dynamický rozsah.   
 + 
 + 
 +==== Digitalizace zvukovou kartou ====
  
-Ačkoli je SDRX01A softwarově definovaným přijímačemtak signál z ijímačje na výstupu stále analogový a je třeba jej digitalizovat. To lze nejsnadněji realizovat připojením vhodné zvukové karty. Vhodné parametry zvukovy jsou například tyto:+Použití zvukové karty je alternativní metoda digitalizace signálukterá je vhodná edevším pro starší softwarová řešení. 
 +Vhodné parametry zvukovy jsou například tyto:
  
   * Stereo vstup   * Stereo vstup
Řádek 75: Řádek 77:
 ===== Připojení lokálního oscilátoru ===== ===== Připojení lokálního oscilátoru =====
  
-Lokální Oscilátor ([[http://en.wikipedia.org/wiki/Local_oscillator|LO]]) se k přijímači připojuje externě pomocí standardního diskového kabelu SATA. Z praktických důvodů je vhodné zvolit co nejkratší. Vhodný je například kabel z [[http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220514031244&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123|herní konzole Xbox 360]], který je dlouhý přibližně 10cm a je vyroben z velmi flexibilního materiálu.  +Lokální Oscilátor ([[http://en.wikipedia.org/wiki/Local_oscillator|LO]]) se k přijímači připojuje externě pomocí standardního  kabelu SATA. Z praktických důvodů je vhodné zvolit co nejkratší.
  
 Jako LO se nejčastěji používá modul [[cs:clkgen|CLKGEN01B]] v kombinaci s vhodným řídícím procesorem ([[http://www.ust.cz/shop/product_info.php?products_id=90|Obvykle PIC]]). Pokud máte celou přijímací sestavu MLAB, tak je to tato část: Jako LO se nejčastěji používá modul [[cs:clkgen|CLKGEN01B]] v kombinaci s vhodným řídícím procesorem ([[http://www.ust.cz/shop/product_info.php?products_id=90|Obvykle PIC]]). Pokud máte celou přijímací sestavu MLAB, tak je to tato část:
Řádek 81: Řádek 83:
 {{:cs:sdr:pic_lo.jpg?200|}} {{:cs:sdr:pic_lo.jpg?200|}}
  
-Použití externího lokálního oscilátoru má výhodu především v tom, že LO pak může být sdílený mezi několika přijímači (pomocí modulu [[cs:clkhub|CLKHUB02A]]). To umožní aby všechny přijímače byly naladěný na stejný kmitočet o identické fázi. To je pak velmi výhodné pro interferometrické experimenty. +Použití externího lokálního oscilátoru má výhodu především v tom, že LO pak může být sdílený mezi několika přijímači (pomocí modulu [[cs:clkhub|CLKHUB02A]]). To umožní aby všechny přijímače byly naladěny na stejný kmitočet o identické fázi. To je pak velmi výhodné pro interferometrické experimenty. 
  
-Výhodou externí lokálního oscilátoru je, že umožňuje [[http://www.mlab.cz/Articles/Texts/Time_sync/DOC/HTML/Time_synchronization.cs.html|synchronizaci k časovému normálu]], například díky GPS. Navíc je tak možné používat několik přijímačů koherentně navázaných na jeden LO.     +Výhodou externí lokálního oscilátoru je, že umožňuje [[http://www.mlab.cz/Articles/Texts/Time_sync/DOC/HTML/Time_synchronization.cs.html| frekvenční synchronizaci k časovému normálu]], například díky GPS. Navíc je tak možné používat několik přijímačů koherentně navázaných na jeden LO.     
  
 ==== Ladění frekvence přijímaného pásma ==== ==== Ladění frekvence přijímaného pásma ====
Řádek 198: Řádek 200:
  
 Tyto charakteristiky byly získány na různých navzájem nekalibrovaných zařízeních podle účelu konkrétní aplikace. Mají tedy pouze informativní charakter.  Tyto charakteristiky byly získány na různých navzájem nekalibrovaných zařízeních podle účelu konkrétní aplikace. Mají tedy pouze informativní charakter. 
 +
 ==== Citlivost ==== ==== Citlivost ====
  
Řádek 214: Řádek 217:
  
 Vhodnou metodou je použití lineárně frekvenčně modulovaného signálu, který ve spektru vytvoří "kostku", kterou je pak možné dobře vyladit v zrcadle na minimum. Takový signál lze získat například FM rozmodulováním výstupu generátoru. Vhodnou metodou je použití lineárně frekvenčně modulovaného signálu, který ve spektru vytvoří "kostku", kterou je pak možné dobře vyladit v zrcadle na minimum. Takový signál lze získat například FM rozmodulováním výstupu generátoru.
 +
 ==== Vyzařování ==== ==== Vyzařování ====
  
Řádek 249: Řádek 253:
 === Proč neopoužijete 1bitový A/D  převodník (komparátor)? === === Proč neopoužijete 1bitový A/D  převodník (komparátor)? ===
  
-Ano tento druh převodníku je opravdu výrazně levnější, než složitější ADC, ovšem jeho použití je omezeno signálem, který je schopen digitalizovat. Zjednodušeně lze říci, že bude fungovat dobře pokud jeho komparační úroveň se bude shodovat s průměrnou hodnotou signálu. Problémy nastávají právě v případech, kdy je tato úroveň neznámá, nebo se neznámým způsobem mění. Protože v takovém případě komparátor přestává překlápět a tím pádem ztrácí rozlišení. +Ano tento druh převodníku je opravdu výrazně levnější, než složitější ADC, ovšem jeho použití je omezeno signálem, který je schopen digitalizovat. Zjednodušeně lze říci, že bude fungovat dobře pokud jeho komparační úroveň se bude shodovat s průměrnou hodnotou signálu. Problémy nastávají právě v případech, kdy je tato úroveň neznámá, nebo se neznámým způsobem mění. Protože v takovém případě komparátor přestává překlápět a tím pádem ztrácí rozlišení. Tato situace je typická pro případ, kdy kromě signálu, který potřebujeme je ve spektru ještě i silný rušivý signál
  
  
Řádek 257: Řádek 261:
 ===== Interferometrická sestava - zpracování koherentních signálů ===== ===== Interferometrická sestava - zpracování koherentních signálů =====
  
-Následující obrázek ukazuje první pokus o realizaci radioastronomického přijímače. Používá moduly [[cs:clkgen|CLKGEN01B]], [[cs:clkhub|CLKHUB02A]]. Napájení je realizováno dvěma spínanými zdroji+Následující obrázek ukazuje první pokus o realizaci radioastronomického přijímače. Používá moduly [[cs:clkgen|CLKGEN01B]], [[cs:clkhub|CLKHUB02A]]. 
  
 {{:cs:sdrx01b_interferometer_dual.jpg?direct&300|První radioastronomická SDR sestava}} {{:cs:sdrx01b_interferometer_dual.jpg?direct&300|První radioastronomická SDR sestava}}
- 
-Možnosti jejího použití jsou v principu široké. Celkový cíl projektu je popsán tomto článku [[http://radio.astronomie.cz/?p=32|Přijímací systém pro radioastronomii]]. 
  
  
 {{ :cs:sdr:radioasronomy_configuration.png?300 |Konfigurace vhodná pro fázové zpracování signálu z více antén}} {{ :cs:sdr:radioasronomy_configuration.png?300 |Konfigurace vhodná pro fázové zpracování signálu z více antén}}
- 
- 
-Radioastronomie je vůbec perspektivní oblast nasazení tohoto přijímače a aktuálně se jí věnuje velká část vývoje.  
- 
-Myslím, že by také dobré zdůraznit, že v radioastronomii mají amatéři dnes větší šance na úspěch než v optické astronomii. Protože radioastronomové potřebují k výsledkům hodně stanic na velké ploše a toho amatéři jako nezávislí jednotlivci dosáhnou snáze, než nějaká organizace.  
-Ukázkou projektu, který potvrzuje tento fakt je například [[http://www.lofar.org/|LOFAR]]. 
  
 ===== Stanice pro radiovou detekci meteorů ===== ===== Stanice pro radiovou detekci meteorů =====
  
-Přijímač může být využit i v síti radiových detektorů meteorů jako je tomu například na několika hvězdárnách v ČR[[http://www.astrozor.cz/index.php|Mapa pozorovacích míst Astrozor]] Přijímač pak pracuje jako součást radaru+Přijímač může být využit i v síti radiových detektorů meteorů jako je tomu například na několika hvězdárnách v ČR zapojených do projektu [[http://www.bolidozor.cz/|Bolidozor]]Přijímač pak pracuje jako součást multistatického radarového systému
  
 {{:cs:designs:metor_shower.jpg?200|}} {{:cs:designs:metor_shower.jpg?200|}}
  
-Podrobnější informace k tomuto použití přijímače jsou v popisu konstrukce [[cs:rmds|RMDS01A]].+Podrobnější informace k tomuto použití přijímače jsou v popisu konstrukce [[cs:rmds|RMDS02D]].
  
 ===== Přehledový radioamatérský přijímač ===== ===== Přehledový radioamatérský přijímač =====
Řádek 298: Řádek 294:
  
   * <del>Přidat logaritmický skalární výstup indikující "jak moc je přijímač v saturaci".</del> Logaritmický detektor pro měření integrálního výkonu přes vstupní pásmo přijímače. (Mělo by být možné realizovat RF detektorem [[cs:rfdetect|RFdetect01A]])   * <del>Přidat logaritmický skalární výstup indikující "jak moc je přijímač v saturaci".</del> Logaritmický detektor pro měření integrálního výkonu přes vstupní pásmo přijímače. (Mělo by být možné realizovat RF detektorem [[cs:rfdetect|RFdetect01A]])
-  * Přidat modul s vhodným ADC a tím odstranit komplikace se zprovozněním vhodné zvukové karty. 
-  * <del>Pro napájení přijímače navrhnout modul s galvanicky odděleným symetrickým napájením.</del> Řešením je modul [[cs:sympower|SYMPOWER01A]]    
   * Vyřešit možnost srovnání zisku mezi jednotlivými přijímači. (nejlépe digitálně)   * Vyřešit možnost srovnání zisku mezi jednotlivými přijímači. (nejlépe digitálně)
  
Řádek 354: Řádek 348:
   * [[cs:clkgen|CLKGEN01B]] - Generátor signálu lokálního oscilátoru.    * [[cs:clkgen|CLKGEN01B]] - Generátor signálu lokálního oscilátoru. 
   * [[cs:bp|BP01A]] - Modul univerzálního pásmového filtru.   * [[cs:bp|BP01A]] - Modul univerzálního pásmového filtru.
 +  * [[cs:sympower|]]
cs/sdrx.txt · Poslední úprava: 2017/06/02 19:37 (upraveno mimo DokuWiki)