Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:sdrx02

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.


Předchozí verze
cs:sdrx02 [2017/06/26 22:24] – [Výpočetní jednotka] kaklik
Řádek 1: Řádek 1:
-====== SDR přijímač SDRX02B ====== 
- 
-Na rozdíl od starší konstrukce SDR přijímače [[cs:sdrx|SDRX01B]] by nová konstrukce měla umožnit zpracovávat signály o velké šířce pásma řádově jednotek až desítek MHz ze škálovatelného počtu kanálů. 
- 
-{{:cs:sdr:coherent_uhf_sdr_receiver.png?650|Bokové schéma přijímače}} 
-  
-Blokové schéma obsahuje kromě přijímacích větví z anténního pole ještě přijímací větev referenčního GNSS signálu, který slouží k získání přesného času a frekvenčních korekcí. 
-===== Kvadraturní demodulátor ===== 
- 
-Kvadraturní demodulátor slouží k převedení vysokofrekvenčního vstupního signálu na komplexní I/Q nizkofrekvenční signál. Tento proces využívá směšování signálu se signálem z lokálního oscilátoru.  
- 
-Kvadraturní směšovače vetšinou využívají architektury, které vedou na potřebu generování čtyř-fázových hodin. Kvadraturní hodiny jsou generovány interně ze signálu LO, který má dvojnásobnou frekvenci, než je reálná směšovací frekvence LO.  
- 
-==== Integrované směšovače ==== 
- 
-Existují hotové integrované I/Q demodulátory, které zpracovávají differenční RF signál a jejich výstupem jsou differenční složky komplexního signálu.  
- 
-Pro předpokládaný frekvenční rozsah vyhovuje obvod [[http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/ADL5387.pdf|ADL5387]]. Který se hodí zejména pro příjem referenčního GNSS signálu.  
- 
-==== Složené směšovací obvody ==== 
- 
-Pro některé typy antén, které mají výstupní členy s fázovým posuvem, který je potřeba správně sčítat, je výhodné použít směšovač realizovaný z diskrétních komponent.  
-Takový směšovač pak může rovnou fázový posuv i využít.  
-Například SC-QHA anténa má na výstupech kvadraturní signál, který je možné přímo převádět na I/Q signál dvěma standardními směšovači napájenými ze společného zdroje frekvenčního signálu.  
- 
- 
-===== Analogově digitální převodník ===== 
- 
-Pro digitalizaci je možné využít rychlé ADC moduly [[cs:adcdual|]], pro jednokanálový příjem, nebo [[cs:adcoctospi|]]. Tyto moduly by v konstrukci měly být vzájemně komplementární.  
- 
-===== Generátor hodinového signálu ===== 
- 
-[[cs:clkgen|Generátor hodinového signálu]] je potřebný k vytváření vzorkovacího kmitočtu ADC a dále pro generování signálů pro spínané směšovače. V původních konstrukcích byla tato úloha řešena použitím [[cs:gpsdo|GPS disciplinovaného oscilátoru]] využívajícího standardní [[cs:gps|GPS přijímač]]. Toto řešení je však závislé na algoritmech zpracování signálu v použitém přijímači. Pro staniční stacionární aplikace je však vhodnější hodinový signál generovat volně běžícím oscilátorem s nízkým šumem. A pouze zaznamenávat jeho dlouhodobé frekvenční chyby.   
-Tím je dosaženo stabilnějších parametrů oscilátoru. Je však potřeba vyřešit [[cs:gnss|softwarové zpracování GNSS]]. 
- 
-===== Výpočetní jednotka ===== 
- 
-Potřebné parametry výpočetní jednotky jsou. 
- 
-  * Možnost integrace s FPGA 
-    * Vstup pro 10 differenčních LVDS párů s bitovou rychlostí 200MHz a více.  
-    * Implementace DSP filtrů v FPGA 
-    * Datová propustnost do paměti minimálně 40MB/s na jeden kanál resp. anténu přijímače. 
-  * CPU jednotka na které běží Linux, pokud možno v co nejstandardnější konfiguraci 
-  * Výpočetní jednotka musí mít [[cs:spi|SPI]], nebo [[cs:i2c|I²C]] rozhraní pro konfiguraci ADC a dalších komponent přijímače. 
-  * Alespoň 1GB RAM operační pamětí (Limituje běh [[cs:sw:gnuradio|GNURadia]]) 
-  * Alespoň 1GHz CPU a minimálně jedno jádro.  
-  * 1Gbit Ethernet rozhraní 
-  * Přechodné uložiště pro data - řadič pro SDkartu/ SATA rozhraní.  
- 
-Zatím se předpokládá využití jednodeskového počítače [[cs:parallella| Parallella]] přímo připojeného na ADC. Spojení bude realizováno differenčními signály připojenými přes redukční desku.  
  
cs/sdrx02.txt · Poslední úprava: 2017/06/26 22:30 (upraveno mimo DokuWiki)