Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Překlady této stránky?:

cs:sm

Toto je starší verze dokumentu!


Monitorování blesků a bouřek

Detekce bleskové činnosti v bouřkové oblačnosti může být mimo jiné prováděna příjmem rádiového signálu. Tyto měřící systémy využívají buď různé implementované metody směrového zaměřování, nebo časového měření a multilaterace.

Nové implementace obou těchto lokalizačních přístupů jsou závislé na přesné znalosti časového okamžiku vzorkování signálu a to v případě použití interferometrických zaměřovacích metod až na rozlišení fáze příchozího signálu.

Bohužel aktuálně zřejmě neexistuje komerčně dostupné SDR, schopné absolutního časového značkování vzorků signálu, kromě extrémně nákladných USRP od Ettus research. Který znemožňuje realizaci sítě s více detektory.

Měření parametrů atmosférických výbojů

Rádiové přijímací systémy se konstrukčně liší podle RF pásma ve kterém bude detekce provozována. Nejběžnější je následující rozdělení.

LF přijímací stanice

Tento typ detektorů využívá nejčastěji ortogonálně orientované magnetické smyčkové antény, které slouží pro směrové zaměřování založené na měření amplitudy příchozích signálů obvykle v kombinaci některou dálkoměrnou metodou, jako např TOA

Technicky jsou aktuálně dvě možnosti realizace LF měřícího systému. Jeden přístup je dedikovaná konstrukce založená na ARM mikrokontroleru. Druhý univerzálnější přístup je použití konstrukce sdr-widget v kombinaci s některým ARM počítačem.

Použití mikrokontroleru je mírně levnější a má nižší spotřebu. Kombinace SDR-widget s ARM počítačem je dražší řešení, které má větší možnosti a stejné zařízení může být využito i pro jiné aplikace, jako jsou například SID monitory sítě Ionozor.

VHF přijímací stanice

Detekční metody bleskových výbojů pracující na vyšších frekvencích využívají prakticky výhradně TOA měření na jednotlivých výbojích

http://ibis.nmt.edu/nmt_lms/descrip.html

Radio Storm Monitoring Station

Systém pro měření parametrů atmosférických výbojů.

Detekce blesků výpočet polohy blesku a jeho polarizace. Lze založit na zpracování signálu z přijímače (lze využívat i referenční signál ze všesměrové antény; Podobně, jako u radiokompasu).

Přijímací stanice v pásmu VHF může být realizována buď použitím SDR-Widget v kombinaci s SDRX01B, nebo použitím USBIO01B v kombinaci s některým rychlým ADC.

http://orbit.dtu.dk/files/118775559/Software_defined_GPS_receiver_on_the_Parallella16_board_v10.pdf

Varovné systémy

Neumožňují získat přesnou informaci pozici výskytu bleskové činnosti. Pouze vyhodnocují přibližnou vzdálenost a odhadují přibližování/vzdalování. Příkladem je detektor bouřek s obvodem AS3935

Podobné konstrukce:

Referenční projekty

  • Blitzortung.org Amatérská pozorovací síť využivající metodu TDOA pro určování pozice blesků. Detekční stanice jsou distribuovány na základě pořadníku.
  • detektor na blesku a atmosferického potenciálu v baterce. (Zvýšení bezpečnosti na horách)

Ostatní zdroje

cs/sm.1494187560.txt.gz · Poslední úprava: 2017/05/07 20:06 autor: kaklik