Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:tedr

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.


Předchozí verze
cs:tedr [2015/10/20 07:04] – [Testování] roman
Řádek 1: Řádek 1:
-====== Pohon RA a DEC osy montáže dalekohledu - TEDR01A ====== 
- 
-Konstrukce pohonu pro montáže dalekohledů je navržena tak, aby ji bylo možné replikovat pro různé typy montáží. Prototyp pohonu je testován pouze na RA ose montáže EXOS-1.  
- 
-Celý systém je řízen pomocí knihovny [[cs:pymlab]] a [[cs:i2c|I²C sběrnice]]. To umožňuje snadné rozšíření o další senzory (teplota, vlhkost, absolutní poloha), popřípadě [[cs:tefo]] a podobné konstrukce. 
- 
-===== Hardware ===== 
- 
-Na montáži EXOS-1 je krokový motůrek přidělán na tělo montáže pomocí hliníkového profilu (jekl 30mm). Na osičce motoru je nasazen vysoustružená přechodka (z 5 mm osy motoru na 6 mm osu) na které je nasazen šnekový převod. Druhé ozubené kolo je nasazeno přímo na osu, kde byl původně umístěn bowden pro ruční ovládání RA osy. Všechny kola jsou vysoustružené z kovu a jsou kompatibilní se stavebnicí MERKUR. 
-{{ :cs:designs:robots:tedr_gearbox.jpg?400 |}} 
- 
- 
-==== Použité moduly ==== 
- 
-Budič krokových motorů [[cs:hbstep|HBSTEP01B]] je připojený ke konverznímu modulu [[cs:i2cspi|I2CSPI]], který jej umožní ovládat přes sběrnici [[cs:i2c|I²C]]. Modul [[cs:hbstep|HBSTEP01B]] podporuje mikrokrokování, což je potřebné pro minimalizaci roztřesení celé montáže s dalekohledy. 
- 
- 
-===== Software ===== 
- 
-Při testování byl použit jako řídící počítač Raspberry PI, se softwarem [[https://github.com/roman-dvorak/TelescopeTools-extensions/tree/master/RA_HBSTEP_driver|TelescopeTools-RA_HBSTEP_driver]], který funguje jako websocket server. 
- 
-Uživatelské rozhraní pak může být formou webové stránky nebo jako program spuštěný na jiném PC [[https://github.com/roman-dvorak/TelescopeTools|TelescopeTools]]. Tento program umožňuje nastavení přesné rychlosti posunu v obou směrech a přejezd v několika rychlostech (násobcích základní rychlosti). Zrychlení při změně rychlosti je bezpečně řešeno pomocí samotného budiče [[cs:hbstep|HBSTEP01B]]. Z programu lze dále získat informace o teplotě a vlhkosti pomocí senzoru [[sht25v]]. 
- 
-===== Testování ===== 
-Během prvních pokusů byl zjištěn (předpokládaný) problém s periodickou chybou, která je způsobena nepřesností především šnekového kola.  
- 
-{{ :cs:designs:robots:tedr_m42_20s.jpg?600 |}} 
-Jedna expozice mlhoviny v Orinu, 20 sekund. V rámečku je zvětšena jedna hvězda. 
- 
  
cs/tedr.txt · Poslední úprava: 2015/10/20 07:11 (upraveno mimo DokuWiki)