Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:uavaerovlek

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cs:uavaerovlek [2014/11/15 12:45] – [Úkoly k vyřešení] kaklikcs:uavaerovlek [2023/08/13 21:28] (aktuální) – [Aerovlekové letadlo] kaklik
Řádek 3: Řádek 3:
 Při provozu kluzáků na sportovních nebo rekreačních letištích jsou kluzáky/větroně dopravovány do základní výšky buď aerovlekem a nebo pozemním navijákem. Oba přístupy mají značné množství nevýhod. V případě navijáku je to jednak omezená výška, do které lze letoun dopravit a navíc je kluzák více zatížen, protože tah není v ose kolmé ke vztlaku. Navíc je tento způsob tahání poměrně rizikový a náročný na personální obsluhu. Při provozu kluzáků na sportovních nebo rekreačních letištích jsou kluzáky/větroně dopravovány do základní výšky buď aerovlekem a nebo pozemním navijákem. Oba přístupy mají značné množství nevýhod. V případě navijáku je to jednak omezená výška, do které lze letoun dopravit a navíc je kluzák více zatížen, protože tah není v ose kolmé ke vztlaku. Navíc je tento způsob tahání poměrně rizikový a náročný na personální obsluhu.
  
-U aerovlekového tahání je situace o něco lepší, neboť aerovlek není omezen délkou a také je více variabilní. Jeho podstatnou nevýhodou je ale poměrně vysoká cena. Ta je způsobena jednak spotřebou paliva, ale z velké části také cenou provozní hodiny motoru a jiných částí letadla, které podléhají povinné revizi.+U aerovlekového tahání je situace o něco lepší, neboť aerovlek není omezen délkou trvání a také je více variabilní. Jeho podstatnou nevýhodou je ale poměrně vysoká cena. Ta je způsobena náklady na provoz a údržbu vlečného letadla (spotřebou paliva, ale z větší části také cenou provozních hodin tažného letadla
 + 
 +Cena aerovleku navíc postupně roste. Proto v dnešní době na rozdíl od minulosti prakticky vůbec nejsou tahány větroně po přistání z pole a aerovlekové převlékání mezi letišti je omezeno na nutné minimum.
  
 ===== Bezpilotní tahání kluzáků ===== ===== Bezpilotní tahání kluzáků =====
  
-Řešením značného množství těchto problémů by byl automatický aerovlek. Realizovaný [[cs:uav|bezpilotním letadlem]] vybaveným dostatečným výkonem pro tahání kluzáku (cca 50kW a více). Potřebný výkon je ve srovnání s klasickým letadlem pro použití v aerovleku (např. Zlín) poměrně malý, neboť aerodynamika letadla může být uzpůsobena případu, že v letadle nesedí pilot. Vyndání pilota z kabiny také poměrně výrazně sníží hmotnost letadla a tím i spotřebu paliva. V neposlední řadě je také výhodné, že aerovlekové letadlo nebude obsahovat lidskou posádku, takže je možné provádět přistávací manévr rychleji pro ušetření času a možnosti tažení dalšího letadla.+Řešením většiny těchto problémů by byl automatický aerovlek. Realizovaný [[cs:uav|bezpilotním letadlem]] vybaveným dostatečným výkonem pro tahání kluzáku (komfortně cca 100kW a více, reálně minimálně 36kW). Skutečně potřebný výkon je ve srovnání s klasickým letadlem pro použití v aerovleku (např. Zlín) poněkud menší, neboť aerodynamika letadla může být uzpůsobena případu, že v letadle nesedí pilot. Odstranění pilota z kabiny také poměrně výrazně sníží hmotnost letadla a tím i spotřebu paliva. Zároveň je také výhodné, že aerovlekové letadlo nebude obsahovat lidskou posádku, takže je možné provádět přistávací manévr rychleji a efektivněji pro ušetření času a možnosti tažení dalšího letadla, otázkou je zde i možnost rekuperace energie. 
 +Celkově tento koncept přináší tyto výhody:
  
   * Nižší náklady na údržbu   * Nižší náklady na údržbu
   * Nižší provozní náklady   * Nižší provozní náklady
   * Možnost zkrácení doby letu   * Možnost zkrácení doby letu
-  * Odpadají problémy se startem spalovacího motoru+  * Odpadají problémy se startem spalovacího motoru za zvýšených teplot v létě, nebo za nízkých teplot v zimě
   * Možnost startu z krátké dráhy (teoreticky i z pole po nouzovém přistání)   * Možnost startu z krátké dráhy (teoreticky i z pole po nouzovém přistání)
-==== Použití na letišti ====+  * Omezení inhalace zplodin posádkou ve větroni ([[https://en.wikipedia.org/wiki/Avgas|Avgas 100LL obsahuje 0,56 g olova na litr paliva]])  
 +  * Snížení hlučnosti provozu na letišti 
 +  * Snížení ekologické zátěže
  
-V případě použití na letišti by automatický aerovlek létal po definované dráze s konstantním stoupáním a tahal kluzák až do odpojení.  +==== Vlekání na letišti ==== 
-Což je základní funkce, následné verze by mohly zkoušet najít stoupavý proud buď náhodným prohledáváním a nebo pomocí vhodného technického vybavení, jako je např. [[cs:thermal_radar|termální radar]].+ 
 +V případě použití na letišti by automatický aerovlek létal většinou po předem definované trajektorii a tahal kluzák až do odpojení posádkou.  
 +Tento případ je základní funkce, následné verze automatického aerovleku by mohly zkoušet najít stoupavý proud buď některým prohledávacím algoritmem a nebo pomocí vhodného technického vybavení, jako je např. [[cs:thermal_radar|termální radar]]. To však vyžaduje komplikovanější technické řešení.
  
 ==== Přivlékání z alternativních přistání ==== ==== Přivlékání z alternativních přistání ====
  
-Pilotům kluzáků se občas stane, že během přeletů jim přistání nevyjde zpět na cílové letiště. Takže řešením je buď větroň rozebrat a naložit na vlek a autem jej dopravit zpět na letiště a nebo (pokud to dovolují podmínky) použít motorové letadlo a s ním odstartovat s větroněm ve vleku. +I zkušeným pilotům kluzáků se občas stane, že během přeletů jim přistání nevyjde až na cílové letiště. Takže řešením je buď větroň rozebrat a naložit na vlek a autem jej dopravit zpět na letiště a nebo (pokud to dovolují podmínky) použít motorové letadlo a s ním odstartovat s větroněm ve vleku. 
  
-Je zřejmé, že použití motorového letadla je podstatně pohodlnější možnost. Avšak je možná pouze minimu případů. Důvodem je často přistání mimo letiště, kde start z nepřizpůsobené plochy není možný i es tože na rozlet kluzáku by stačilo pouze několik stovek metrů plochy, motorové letadlo ale takové možnosti nemá díky jeho parametrůmjako je rozpětí a hmotnost. Obecně parametry motorových letadel nejsou příliš přizpůsobeny pro vlečení kluzáků a pracovní body v letové obálce obou letadel mají v aerovleku značně odlišné parametry. +Je zřejmé, že použití motorového letadla je podstatně pohodlnější možnostv případě, že to místo přistání umožňuje. Tato varianta se však téměř vůbec nevyužívá Důvodem je právě cena samostatného letu vlečného letadla. 
 + 
 +Dále tomu může v některých ípadech bránit i velikost plochykterá by nebyla dostatečná pro bezpečný start obou letadel. Při aktuálně používané technologii má nejdelší rozjezd vlečné letadlo, které má podstatně horší aerodynamické vlastnosti než kluzák. Obecně parametry motorových letadel nejsou příliš optimalizovány pro vlečení kluzáků a pracovní body v letové obálce obou letadel mají v aerovleku značně odlišné parametry. 
 Což vede mimo jiné na potřebu dlouhé rozjezdové dráhy, na zvýšenou spotřebu v důsledku neoptimálního zatížení atd.  Což vede mimo jiné na potřebu dlouhé rozjezdové dráhy, na zvýšenou spotřebu v důsledku neoptimálního zatížení atd. 
-Přitom je v současné době možné navrhnout letadlo určené a svými parametry optimalizované pro použití v aerovleku. Je navíc pravděpodobné, že takto konsruované aerovlekové letadlo bude mít menší pořizovací cenu provozní náklady, než dnes často používaný letoun Zlín s výkonem přibližně 134 kW. +Přitom je v současné době možné navrhnout letadlo určené a svými parametry optimalizované pro použití v aerovleku. Je navíc pravděpodobné, že takto konstruované aerovlekové letadlo bude mít menší pořizovací cenu a hlavně provozní náklady, než dnes často používaný letoun [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Zl%C3%ADn_Tren%C3%A9r|Zlín]] s výkonem přibližně 134 kW.  
 + 
 +Kromě sportovního využití má tento režim i možnost přepravy nákladu. Protože vlečené letadlo vůbec nemusí být letadlo s posádkou, ale může přepravovat klidně i zboží mezi logistickými uzly, kde je jiný způsob dopravy problematický.
  
 ==== Dodatečné tažení za letu ==== ==== Dodatečné tažení za letu ====
 +Dalším možným způsobem využití přesného automatického letadla. Je možnost začátku aerovleku již za letu v bezpečné výšce. Tažení za letu by byla pak úplně nová aplikace bezpilotních prostředků, která není vůbec dosažitelná konvenčními letadly. V tomto případě by na místo standardního kroužku pro tažení aerovlekem byl nasazen nástavec, který by obsahoval identifikační terč a hák pro tahací lano. 
  
-Tažení za letu by byla aplikace bezpilotních prostředků, která není vůbec dosažitelná konvenčními letadly. V tomto případě by na místo standardního kroužku pro tažení aerovlekem byl nasazen nástavec, který by obsahoval identifikační terč  a hák pro tahací lano.  +Tažné lano z vlečného bezpilotního letadla by pak bylo osazeno poloautomatickým delta křídlem s řiditelnými klapkami.  Takto upravené vlečné lano by umožňovalo jemnou manipulaci s vlečným okem a jeho zasazeni do háku na nástavci i během letu.  Následně by kluzák mohl být znovu vlečen i bez přistání. 
- +
-Tažné lano z vlečného bezpilotního letadla by pak bylo osazeno delta křídlem s řiditelnými klapkami.  Takto upravené vlečné lano by umožňovalo jemnou manipulaci s vlečným okem a jeho zasazeni do háku během letu.  Následně by kluzák mohl být znovu vlečen i bez přistání. +
 Přídavný nástavec na vlečném zařízení navíc zvyšuje bezpečnost celého systému, neboť pilot kluzáku tak neztrácí možnost se kdykoli odpojit od vlečného letadla.  Přídavný nástavec na vlečném zařízení navíc zvyšuje bezpečnost celého systému, neboť pilot kluzáku tak neztrácí možnost se kdykoli odpojit od vlečného letadla. 
 +
 +{{ :cs:designs:robots:towing_loop.png?direct&300 |Oko s manipulačními křidélky pro připojení za letu}}
 +
  
 ===== Konstrukce bezpilotního aerovleku ===== ===== Konstrukce bezpilotního aerovleku =====
  
-Kromě pozemní řídící stanice, která se nijak významně neliší od standardní koncepce velína bezpilotních letadel. +Kromě pozemní řídící stanice, která se nijak významně neliší od standardní koncepce používané u bezpilotních letadel vzniká několik specifik, která souvisí se způsobem vedení letu.
  
 ==== Aerovlekové letadlo ==== ==== Aerovlekové letadlo ====
  
-Letadlo určené pro aerovlek by naopak mělo mít speciální parametry, jako je například malá vzletová rychlost a dobrá manipulovatelnost. Výhodou by byla i možnost samostatného startu z nulové rychlosti.  Naopak není potřebný dlouhý dolet a vytrvalost. Což vede na možnost použití elektrického motoru. +Letadlo určené pro aerovlek by naopak mělo mít speciální parametry, podobné vlečenému kluzáku ( například malá vzletová rychlost, podobná klouzavost atd.Výhodou by byla i možnost startu z krátké dráhy (STOL).  Naopak alespoň při použití na letišti není nutný dlouhý dolet a vytrvalost. Což vede na možnost použití elektrického motoru. Taková technologie navíc již i byla [[https://electrek.co/2017/04/04/all-electric-plane-record-top-speed/|prakticky ověřena]].
  
-{{ :cs:designs:robots:towing_loop.png?direct&300 |Oko manipulačními idélky pro ipojení za letu}}+Technicky ale existuje několik dřívějších návrhů letadel, které mají pro aerovlek zajímavé vlastnosti: 
 +  * [[ https://www.reddit.com/r/aviation/comments/68ntd4/alexander_lippischs_aerodyne_a_wingless/ | Alexander Lippisch's Aerodyne]] - Zakryté vrtule, vysoká bezpečnost. Možnost startu vertikálně 
 +  * [[https://en.wikipedia.org/wiki/Edgley_Optica Edgley Optica]] - Zakrytá pohonná jednotka velkým průměrem a v důsledku pravděpodobně s vyšší účinností i za nízkých rychlostí. 
 +  * [[https://en.wikipedia.org/wiki/Nemeth_Parasol | Nemeth Parasol]] - Kruhové ídlo s vysokým úhlem etažení, v důsledku vysoká bezpečnost protože je téměř nemožné takové letadlo vlečeným kluzákem "uviset".  
 +  * [[ https://en.wikipedia.org/wiki/Vought_V-173 | Vought V-173]] - Podobné výhody, jako předešlé kruhové křídlo, ale s vyšší účinností díky velkým průměrům vrtulí, které navíc eliminují indukovaný odpor na hraně křídla. 
  
 +Žádnou z těchto konstrukcí ale není vhodné použít přímo. Výhodnější je konstrukci upravit tak, aby více vyhovala bezpilotním prostředkům a byla tak kombinací těchto alternativních řešení. 
  
 ==== Pomocné přídržné zařízení na křídlo kluzáku ==== ==== Pomocné přídržné zařízení na křídlo kluzáku ====
  
-Na začátku vlečení kluzáku je třeba jej stabilizovat, neboť nefunguje aerodynamické řízení. Tento problém se řeší tím, že někdo drží při startu křídlo letadla. V případě autonomního aerovleku by to ale bylo možné řešit stabilizačním zařízením se vztlakem generovaným vrtulí. viz následující obrázek:  +Na začátku vlečení kluzáku je třeba stabilizovat náklon, neboť nefunguje příčné aerodynamické řízení. Tento problém se řeší tím, že pomocník drží při startu křídlo letadla. Případně je v souladu s předpisem (i když méně bezpečné a praktické) provést i start s křídlem na zemi. V případě autonomního aerovleku by to ale bylo možné řešit stabilizačním zařízením s generovaným vztlakem. viz následující obrázek:  
  
 {{ :cs:designs:robots:glider_wing_helper.png?direct&300 |Pomocné zařízení pro stabilizaci kluzáku při startu}} {{ :cs:designs:robots:glider_wing_helper.png?direct&300 |Pomocné zařízení pro stabilizaci kluzáku při startu}}
  
-Pomocné zařízení může být na konec křídla připevněno buď mechanicky a nebo pneumatickou přísavkou. Neboť doba rozjezdu po které začne fungovat aerodynamické řízení kluzáku je řádově jednotky sekund. Důležité je aby po této době došlo k spolehlivému odpojení zařízení a nezvětšoval se tak zbytečně aerodynamický odpor během startu.+Pomocné zařízení může být na konec křídla připevněno buď mechanicky a nebo pneumatickou přísavkou. Neboť doba rozjezdu po které začne fungovat aerodynamické řízení kluzáku je řádově jednotky sekund. Důležité je aby po této době došlo k spolehlivému odpojení zařízení a nemohlo následně dojít k incidentu. 
 ===== Úkoly k vyřešení ===== ===== Úkoly k vyřešení =====
  
- +Jedním z hlavních koncepčních problémů je rozvržení metodiky řízení aerovleku. Nabízí se totiž tyto tři možnosti.  
-  * Řídící model letadla [[http://phoenixair.cz/Phoenix_Air_main.htm|Phoenix]] +  * Let aerovleku po pevné stanovené trase podle aktuálních meteorologických podmínek. 
-  * Hardware in loop simulace za použití výpočetního engine z [[http://www.flightgear.org/|Flightgear]]+  * Řízení celého aerovleku z pozemního stanoviště.  
 +  * Ovládání vlečného letadla pilotem/kopilotem v kluzákuBuď přímým řízením, nebo zpětným řízením při kterém se aerovlekové letadlo snaží po vzletu udržovat ve směru před kluzákem.
  
  
 +==== Algoritmické překážky ====
  
 +  * Simulační model letadla [[http://phoenixair.cz/Phoenix_Air_main.htm|Phoenix]], nebo [[https://cs.wikipedia.org/wiki/%CE%A6NIX|ΦNIX]]
 +  * Simulace za použití výpočetního engine z [[http://www.flightgear.org/|Flightgear]]
 +  * Detekce odpojeného kluzáku z aerovleku
  
 ==== Návrh modelových situací a jejich řešení ==== ==== Návrh modelových situací a jejich řešení ====
  
-  * Uvysení vlečného letadla+  * Vybočení od vlečného letadla
       * Varování v kabině pilota kluzáku.       * Varování v kabině pilota kluzáku.
-      * Odpojení vlečného lana+      * Automatické odpojení vlečného lana
   * Nemožnost odpojení lana od kluzáku.    * Nemožnost odpojení lana od kluzáku. 
-      * Odpojení lana z tažného letadla.+      * Vzdálené odpojení lana z tažného letadla, utržení tahové pojistky.
   * Ztráta tahu při startu   * Ztráta tahu při startu
-        * Varování o situaci +        * Varování o situaci v kabině pilota kluzáku 
-        * Odpojení vlečného lana po potvrzení pilotem kluzáku.+        * Odpojení vlečného lana po potvrzení pilotem kluzáku/odpojení vlečného lana pilotem. 
 +        * Algoritmické vyřešení situace podle výšky nad terénem, prostředí a povětrnostních podmínek
   * Ztráta komunikace   * Ztráta komunikace
        * Let podle předdefinované trajektorie, pokud nedojde k navázání spojení a není připojen kluzák, tak návrat na letiště.          * Let podle předdefinované trajektorie, pokud nedojde k navázání spojení a není připojen kluzák, tak návrat na letiště.  
Řádek 78: Řádek 103:
 === Traktor pro tahání letadel === === Traktor pro tahání letadel ===
  
-Vzhledem k velikosti plochy letiště je potřeba kluzáky tahat po letišti na startovní plochu. To se dnes v aeroklubech dělá běžně buď za pomoci traktorů, nebo osobních aut.  Obě možnosti jsou vzhledem ke konstrukci určené pro jinou aplikaci neoptimální. +Vzhledem k velikosti plochy letiště je potřeba kluzáky tahat po letišti na startovní plochu. To se dnes v aeroklubech běžně provádí buď za pomoci traktorů, nebo osobních aut.  Obě možnosti jsou vzhledem ke konstrukci určené pro jinou aplikaci neoptimální.  
 + 
 +Optimálním řešením by bylo pomocné vozidlo na elektrický pohon (odpadá problematika s častým startováním za nízkých, nebo vysokých teplot) upravené tak, aby dočasně uvezlo více osob.  Výhodné by také bylo, pokud by takové vozidlo mělo integrovanou hasicí soupravu pro motorová letadla se spalovacím pohonem. (Aktuálně je požární ochrana na sportovních letištích řešena velkým hasicím přístrojem naloženým v "emergency car" zaparkovaným někde poblíž.)
  
-Optimálním řešením by bylo pomocné vozidlo na elektrický pohon (odpadá problematika s častým startováním za nízkých, nebo vysokých teplot) upravené tak, aby dočasně uvezlo více osob.  Výhodné by také bylo, pokud by takové vozidlo mělo integrovanou hasicí soupravu pro motorová letadla se spalovacím pohonem. (Aktuálně je požární ochrana na letišti řešena velkým hasicím přístrojem naloženým v "emergency car".) 
 ===== Kontakt ===== ===== Kontakt =====
  
-Pokud by jste na tomto budoucím cíli plachtění chtěli zpolupracovat, zkontaktujte autora návrhu: Jakub Kákona (kaklik@mlab.cz) +Pokud by jste na tomto ideovém návrhu chtěli spolupracovat, zkontaktujte autora návrhu: [[https://www.linkedin.com/in/jakub-k%C3%A1kona-29a73049/|Jakub Kákona]]
- +
- +
- +
-Projekt je vyvíjen z prostředků firmy [[http://www.ust.cz/|Universal Scientific Technologies s.r.o.]] {{ :logo_ust.png?nolink|Universal Scientific Technologies s.r.o.}}+
  
 ===== Reference ===== ===== Reference =====
  
 +  * [[http://lis.rlp.cz/predpisy/predpisy/dokumenty/L/L-2/data/effective/doplQ.pdf|Předpis L2 DOPLNĚK Q – PRAVIDLA PRO VLEČENÍ]]
   * [[http://makerplane.org/|Open source airplane]]   * [[http://makerplane.org/|Open source airplane]]
 +  * [[https://electrek.co/2017/04/04/all-electric-plane-record-top-speed/|Siemens electric aerotow]]
cs/uavaerovlek.1416055518.txt.gz · Poslední úprava: 2014/11/15 12:45 (upraveno mimo DokuWiki)