Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:lion1cell

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cs:lion1cell [2013/04/07 19:50] – [LION1CELL01A] kaklikcs:lion1cell [Unknown date] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki (Unknown date) 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
-====== LION1CELL01A ======+====== LION1CELL01B ====== 
 +[[http://www.mlab.cz/Modules/PowerSupply/LION1CELL01B/DOC/LION1CELL01B.cs.pdf|Dokumentace k modulu]] 
 +[[http://www.ust.cz/shop/product_info.php?cPath=22_35&products_id=232|E-shop UST]]
  
-{{:cs:bk-18650-pc2.jpg?200|}}+{{:cs:modules:powersupply:lion1cell01b.jpg?300|}}
  
-Modul držáku na Li-ion akumulátory velikosti 18650 (používá se v noteboocích) - zároveň i nabíječka 1-2. Li-ion článků. Držáky již máme. Zvážit integraci nabíječky z vnějšího zdroje (například USB) a stabilizovaný výstup +5V a +3,3V. Nabíječku připojovat přes vertikální válcový napájecí konektor (například ze zdroje +12Vnabíjely by se pak oba dva články v dvojitém modulu v sérii. Jedno článkový by se mohl nabíjet klasickým konektorem z +5V zdrojetřeba z USB. Lepší proto bude spínaná topologie nabíječky, protože umožňuje větší vstupní napěťový rozsah. Jsou zde pak ještě dvě možnosti řešení buď modul s držákem na baterie zkombinovat s nabíječkou. Nebo naopak nabíječku oddělit a sloučit ji s dalším modulem na měření zbývající energie v článcích a na něm až udělat hřebínky pro rozvod napájení+Modul pro správu na [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Lithium-iontov%C3%BD_akumul%C3%A1tor|Li-ion akumulátorů velikosti 18650]] (používá se například v noteboocích) - zároveň i nabíječka pro jeden, nebo dva Li-ion články. Nabíječku připojovat přes běžný válcový napájecí konektor (například ze zdroje +5V), nebo přes MLAB napájecí konektor.
  
 +Modul obsahuje měřící obvod komunikující na rozhraní I²C, tento obvod umožňuje získat například informace o aktuální teplotě, proudu a napětí na článcích a hlavně o aktuální energii získatelné z akumulátoru za dané teploty. Obvod i přímo počítá zbývající provozní čas v aktuálních provozních podmínkách. 
  
-MCP6561 je komparátor. REG25 je napětí 2V5 z toho měřicího článku, to funguje jako referenční pro porovnávání. Dokud bude na vstupu IN (to co je na vstupu článku > než napětí na tom děliči, tak by na výstupu měla být log. 1. čili menič by měl být v sepnutém stavu. Dal jsem tam hřebínek který když propojíš jumprem, tak EN bude na zemi =>měnič vypnutý. Mám tam dobře ten R31? Má sloužit jako omezovač proudu do té země, ale nevím zda mi to neovlivní log.0, která pude z komparátoru na EN (myslím si že by to mělo fungovat, ale raději pro jistotu se nad tím zamysli). Odpor R9 umožní sepnutí měniče bez komparátoru. 
  
 +===== Použití modulu =====
  
-R29 a R30 složí k nastavení modu měniče+Přímá signalizace stupně nabití akumulátoru. Po zmáčknutí tlačítka vedle led baru dojde k rozsvícení počtu diod, který odpovídá aktuálnímu stupni nabití připojeného akumulátoru.
  
-C21 mají ve vzorovém zapojení a předpokládám, že má nějak stabilizovat to napětí na tom děliči+{{youtube>Wd0WNp93D9w?medium}}
  
  
-Rozšíření modulu o tyto funkcestabilní 3V3 s možností nastavení úrovně do které se má baterie vybíjet(Možnost jumprem dy měnič vypnout)Zapojení je možné i bez komparátoru (důvodu toho, že ten kdo nebude mít ten měřicí IO, tak bych neměl kde vzít těch referenčních 2V5, tak by přišel o možnost měničeTakhle měnič bude mít, ale zato si musí ohlídat aby to nevybil moc...+Režim [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Zdroj_nep%C5%99eru%C5%A1ovan%C3%A9ho_nap%C3%A1jen%C3%AD|UPS]]. Modul může také být použitý jako zdroj nepřerušovaného napájení Tento režim se aktivuje připojením signálu TTC/CMODE na GND. Dobíjecí obvod se pak po dokončení nabíjení na 100% kapacity neuspí, ale pokračuje v dodávce energie akumulátoru režimu konstantního napě 
 + 
 +{{:cs:modules:powersupply:lion1cell01b_ups.jpg?300|Modul LION2CELL01B v UPS režimu}} 
 + 
 + 
 +====== LION1CELL02A ====== 
 + 
 +Předchozí verze modulu má omezené možnosti nabíjení USB. A taktéž i poskytnutí 5V napájení pro další zařízení v systému.  
 +To lze vyřešit použitím jiného nabíjecího obvodu, který dovede fungovat jako měnič. Takové obvody se používají pro zařízení USB-OTGJedním z těchto obvodů je [[http://www.ti.com/product/BQ24193|BQ24193]] 
  
  
 ==== Související moduly ==== ==== Související moduly ====
 +
   * [[cs:lion2cell|LION2CELL01A]] - napájecí modul pro dva články ve sérii.    * [[cs:lion2cell|LION2CELL01A]] - napájecí modul pro dva články ve sérii. 
  
cs/lion1cell.1365364235.txt.gz · Poslední úprava: 2013/04/07 19:50 (upraveno mimo DokuWiki)