Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Tento překlad je starší než originální stránka a nejspíše i zastaralý. Zobrazit změny.
Překlady této stránky?:

cs:mlab_compatibility

Kombinace s jinými stavebnicemi a systémy

MLAB je stavebnice která se díky opensource principům snaží v maximální míře umožnit kombinaci s jinými standardními řešeními. Je tak přesným opakem přístupu vendor-lock.

Mechanicky kompatibilní systémy

MLAB používá pro přichycení modulů do systému interně standardizovanou rozteč děr 10,16mm (400mils). Tato rozteč je tak kompromisem mezi metrickým a palcovým technickým světem a umožňuje tak jejich spojování. Lze proto nalézt mnoho standardů, které je možné se stavebnicí MLAB zkombinovat.

V současné době jsou tyto možnosti mechanického sjednocení ještě umocněny nástupem technologií 3Dtisku. Který lze výhodně využít pro konstrukci a výrobu přesných mechanických adaptérů mezi dvěma různými systémy. Ukázkou tohoto přístupu jsou například mechanické a elektronické adaptéry pro jednodeskové počítače ODROID zmíněné níže na stránce.

Merkur

Stavebnice MLAB je kompatibilní se stavebnicí MERKUR velmi dobře elektronicky i mechanicky. Používání má ale určitá specifika, která je nutné vzít na vědomí.

Především kompatibilita se stavebnicí MERKUR ve smyslu, že moduly MLAB pasují do rozteče MERKURu je možná pouze na určitém rozsahu velikostí modulů. Je to dáno tím, že moduly MLAB nemají přesně rozteč 10mm ale 0,4„.

Tato vlastnost má však i výhody jednou z ní je, že v případě, že by moduly MLAB přesně pasovaly do rozteče děr MERKURu, tak by bylo možné je montovat kamkoli a na libovolné díly. To ale není technicky správně, protože plošný spoj modulu nemůže být například využíván, jako nosná část zařízení. Respektive, při deformaci modulu může dojít k poškození na něm umístěných elektronických součástek. Z toho důvodu, je třeba pro větší moduly, které nelze přímo zasadit do desek MERKURu (u malých modulů to jde a tento problém u nich neexistuje) s MERKURem spojovat přes redukční desku, s otvory ve správné rozteči. Takovou redukční deskou je například duralová základní deska ALBASE, která má metrickou 10mm rozteč otvorů na svém obvodu.

Dalším důvodem využití této redukční desky je, že většina modulů MLAB, je konstruována tak, že na upevňovacích šroubech MERKURu je společný zemní potenciál, což zlepšuje elektrické vlastnosti systému a jeho imunitu vůči rušení a i vyzařování. V případě, že jsou používány standardní lakované díly stavebnice Merkur, tak je tato vlastnost potlačena. Což může potenciálně způsobit komplikace, nebo zvláště u analogovým obvodů odlišné chování vzhledem ke standardnímu použití základní desky MLAB.

Největší modul, který je možné korektně použít v Merkuru má rozměr cca 5 děr.

Makeblock

Elektricky kompatibilní systémy

Vzhledem k tomu, že stavebnice MLAB v maximální míře využívá standardní elektronická rozhraní a protokoly, tak je možné její elektrické spojování s mnoha existujícími systémy. Limitujícím faktorem je v tomto případě často mechanická kompatibilita, kterou však lze obvykle vyřešit mechanickým adaptérem.

.NET Gadgeteer

Tato stavebnice používá metrickou rozteč děr 5mm a elektrické signály jsou slučované do plochých kabelů. Je proto nutné používat redukce jak mechanické, tak i elektronické. Použití mechanických redukcí je u této stavebnice velmi vhodné, protože Gadgeteer má velmi subtilně zpracované plošné spoje, které se snadno poškodí tlakem během používání. Patrné je to zejména u modulů s tlačítky.

SparkFun breakout boards

Vývojové desky SparkFun jsou navzdory svojí rozšířenosti velmi nestandardizované. Rohové díry na SparkFun modulech mají v podstatě náhodnou rozteč. Signály jsou však vyvedeny na hřebínky s roztečí 100mils, lze je proto s MLABem spojovat přes běžně používané kablíky.

Mechanickou redukci lze navrhnout pro konkrétní Breakout board a vytisknout na 3D tiskárně.

Vývojové kity mikroe

Tyto kity jsou svými vlastnostmi podobné plošným spojům, které produkuje SparkFun a zle na ně použít stejný přístup konstrukce adaptérů.

Jednodeskové počítače Hardkernel - ODROID

Tyto počítače byly kvůli svým vlastnostem do MLABu asimilovány jako řešení pro automatizaci a robotizaci rozsáhlejších systémů. K tomu bylo potřeba vyřešit jejich odolnost proti mechanickým vlivům, jako jsou vibrace a nárazy.

Proto byl vyvinut přístup, který umožňuje návrh a výrobu velmi univerzálních mechanických adaptérů do MLAB stavebnice. Toto řešení využívá nejrozšířenější a nejlevnější technologie 3D tisku MDF. Adaptér je pak konstruovaný tak, že obsahuje sadu děr pasujících do rozteče MLAB a dále díry, které slouží pro přichycení desky pro kterou je adaptér konstruován.

Mechanická část MLAB adaptéru pro ODROID-U3

Celá konstrukce je zároveň optimalizována pro použití 3D tisku.

Programová kompatibilita

Arduino

Pro použití Arduina v kombinaci s moduly MLAB existuje několik možností. Liší se především tím, zda se chystáte používat Arduino shieldy, nebo ne.

Pokud použítí shieldů nevyžadujete a stačí vám pouze programová kompatibilita, tak je pro vás ideální použití LABduina.

Pokud je pro vás použití shieldů nezbytné, tak je třeba si vyrobit redukci.

Ostatní standardy

  • elektroinstalační krabice, rozvaděče

Optika

Optické stoly mají podobně jako většina technických standardizovaných dílů buď metrickou rozteč 25mm a nebo 1“ tedy 25.4mm. Rozdíl mezi těmito rozměry je proto znatelný až na rozměrnějších záležitostech.

Základní deska může však být díky svojí konstrukci přichycena k oběma typům stolů.

Pneumatika

Při konstruování pneumatických zařízení je v MLABu nejvýhodnější používat systém nástrčných šroubení a pneumatické díly šroubovat k základní desce podobně jako moduly.

DIN rozvaděče

Do rozvaděčů a skříní s DIN lištami lze moduly MLAB instalovat namontované na cuprexitové základní desce. Tuto desku je potřeba potřeba opatřit plastovými svorkami na DIN lištu. Podrobnější popis tohoto postupu najdete v návodech.

cs/mlab_compatibility.txt · Poslední úprava: 2016/05/10 09:43 (upraveno mimo DokuWiki)