Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Tento překlad je starší než originální stránka a nejspíše i zastaralý. Zobrazit změny.
Překlady této stránky?:

cs:mlab_compatibility

Toto je starší verze dokumentu!


Kombinace s jinými stavebnicemi a systémy

MLAB je stavebnice která se díky opensource principům snaží v maximální míře umožnit kombinaci s jinými standardními řešeními. Je tak snahou o přesný opak snahy vendor-lock.

Mechanicky kompatibilní systémy

MLAB používá pro přichycení modulů do systému interně standardizovanou rozteč děr 10,16mm. Tato rozteč je tak kompromisem mezi metrickým a palcovým technickým světem a umožňuje tak jejich spojování. Lze proto nalézt mnoho standardů, které lze se stavebnicí MLAB zkombinovat.

V současné době jsou tyto možnosti mechanického sjednocení ještě umocněny nástupem technologií 3Dtisku. Který lze výhodně využít pro konstrukci a výrobu přesných mechanických adaptérů mezi dvěma různými koncepty. Ukázkou tohoto přístupu jsou například mechanické a elekronické adaptéry pro jednodeskové počítače ODROID zmíněné níže na stránce.

Merkur

Stavebnice MLAB je kompatibilní se stavebnicí MERKUR velmi dobře elektronicky i mechanicky. Používání má ale určitá specifika, která je vhodné vzít na vědomí.

Především kompatibilita se stavebnicí MERKUR ve smyslu, že moduly MLAB pasují do rozteče MERKURu je možná pouze na určitém rozsahu velikostí modulů. Je to dáno tím, že moduly MLAB nemají přesně rozteč 10mm ale 10,16mm což má několik důvodů, jedním z nich je, že v případě, že by moduly MLAB přesně pasovaly do rozteče děr MERKURu, tak by bylo možné je montovat kamkoli a na libovolné díly. To ale není technicky správně, protože plošný spoj modulu nemůže být využíván, jako nosná část zařízení. Respektive, při deformaci modulu může dojít k poškození na něm umístěných elektronických součástek. Z toho důvodu, je třeba pro větší moduly, které nelze přímo zasadit do desek MERKURu (u malých modulů to jde a tento problém u nich neexistuje) s MERKURem spojovat přes redukční desku, s otvory ve správné rozteči. Takovou redukční deskou je například duralová základní deska ALBASE, která má 10mm rozteč otvorů na svém obvodu.

Dalším důvodem využití této redukční desky je, že většina modulů MLAB, je konstruována tak, že na upevňovacích šroubech MERKURu je společný zemní potenciál, což zlepšuje elektrické vlastnosti systému a jeho imunitu vůči rušení a i vyzařování. V případě, že jsou používány standardní lakované díly stavebnice Merkur, tak je tato vlastnost potlačena. Což může potenciálně způsobit komplikace, nebo zvláště u analogovým obvodů odlišné chování vzhledem ke standardnímu použití základní desky MLAB.

Největší modul, který je možné korektně použít v Merkuru má rozměr cca 5 děr.

Elektricky kompatibilní systémy

Vzhledem k tomu, že stavebnice MLAB v maximální míře využívá standardní elektronická rozhraní a protokoly, tak je možné její elektrické spojování s mnoha existujícími systémy. Limitujícím faktorem je v tomto případě často mechanická kompatibilita.

.NET Gadgeteer

Tato stavebnice používá metrickou rozteč děr 5mm a elektrické signály jsou slučované do plochých kabelů. Je proto nutné používat redukce jak mechanické, tak i elektronické.

SparkFun breakout boards

Vývojové desky sparkfun jsou navdory svojí rozšířenosti velmi nestandardizované. Rohové díry na SparkFun modulech mají v podstatě náhodnou rozteč. Signály jsou však vyvedeny na hřebínky s roztečí 100mils, lze je proto s MLABem spojovat přes běžně používané kablíky.

Vývojové kity mikroe

Jednodeskové počítače Hardkernel - ODROID

Programová kompatibilita

Arduino

Pro použití Arduina v kombinaci s moduly MLAB existuje několik možností. Liší se především tím, zda se chystáte používat Arduino shieldy, nebo ne.

Pokud použítí shieldů nevyžadujete a stačí vám pouze programová kompatibilita, tak je pro vás ideální použití LABduina.

Pokud je pro vás použití shieldů nezbytné, tak je třeba si vyrobit redukci.

Ostatní standardy

  • elektroinstalační krabice, rozvaděče

Optika

Optické stoly mají podobně jako většina technických standardizovaných dílů buď metrickou rozteč 25mm a nebo 1„ tedy 25.4mm. Rozdíl mezi těmito rozměry je proto znatelný až na rozměrnějších záležitostech.

Základní deska může však být díky svojí konstrukci přichycena k oběma typům stolů.

Pneumatika

Při konstruování pneumatických zařízení je v MLABu nejvýhodnější používat systém nástrčných šroubení a pneumatické díly šroubovat k základní desce podobně jako moduly.

DIN rozvaděče

Do rozvaděčů a skříní s DIN lištami lze moduly MLAB instalovat namontované na cuprexitové základní desce. Tuto desku je potřeba potřeba opatřit plastovými svorkami na DIN lištu. Podrobnější popis tohoto postupu najdete v návodech.

cs/mlab_compatibility.1423218127.txt.gz · Poslední úprava: 2015/02/06 11:22 (upraveno mimo DokuWiki)