Table of Contents

Stavebnice MLAB

Projekt MLAB vznikl za účelem vytvoření univerzální stavebnice použitelné pro další vývoj jednoduchých i složitějších zařízení a přístrojů. Je zaměřen na vědce, inženýry a pokročilé kutily. A vyvíjí se postupně již od roku 2003.

Tato wiki je pouze doplňkem webu http://www.mlab.cz/ na kterém je umístěna hlavní část dokumentace

Moduly

Princip MLABu je v rozložení složitých systémů na jednotlivé menší problémy tj. moduly, typickými subsystémy běžných zařízení jsou například obvody umožňující připojení k různým typům komunikačních rozhraní či obvody zajišťující správnou funkci CPU nebo různých čidel. (filtrace/stabilizace napájení, přepěťová ochrana, řešení EMC atd. ) Za roky vývoje jsou již navrženy desítky modulů. Proto jsou pro přehlednost uspořádány v seznamu modulů.

Při návrhu modulů je kladen důraz na nejvyšší možnou profesionalitu konstrukce. A výsledné moduly proto splní vysoké nároky i jejich nejnáročnějších uživatelů z řad výzkumníků, experimentátorů a inovátorů.

Jak začít?

Pro začátečníky vznikla stránka Průvodce pro začátečníky

Další návody jsou na speciální stránce.

Komunikace

K dispozici je také Mailing List A pro vývojáře TODO list.

Dokumentace

Většina existující dokumentace projektu je uložena ve verzovacích systémech. Konstrukční výkresy, příklady a objemné dokumenty, které jsou převážně binárního charakteru jsou uloženy v SVN repositářích přímo na hlavním serveru. Zdrojové kódy a pomocné aplikace jsou umístěny na Githubu.

Rozšíření

Díky svojí eleganci a robustnosti se stavebnice těší oblibě u stále rostoucího počtu uživatelů.

Kompatibilita

Díky pečlivému návrhu, je většina modulů rozměrově i elektricky kompatibilní s mnoha jinými produkty. Například se stavebnicí Merkur, nebo s platformou Arduino. Zajímavá je také kompatibilita s laboratorními optickými stoly, či s rozvaděči se systémem DIN.

Více informací získáte na stránce věnované kompatibilitě stavebnice.

Aplikace

Možnosti užití jsou poměrně široké stačí si prohlédnout seznam Designů MLAB ke kterým stavebnici využili jenom její vývojáři a uživatelé. Projekty třetích stran (i paralelní) jsou na stránce konstrukcí.