Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Tento překlad je starší než originální stránka a nejspíše i zastaralý. Zobrazit změny.
Překlady této stránky?:

cs:altimet

Tlakoměr a výškoměr ALTIMET01A

Digitální čidlo barometrického tlaku pro přesné měření výšky a teploty. Výstup čidla je digitální na SPI nebo I2C. Liší se podle konkrétního typu osazeného čidla.

Originální dokumentace MLAB

Konstrukce modulu

Modul je konstruován pro přišroubování na základní desku. Má však odlamovací šrouby, kdy pak plošný spoj může být nalepen přímo na rovnou plochu, což sníží potřebnou hmotnost a prostor. Toto řešení je využito například v konstrukci uav

Možné typy čidel

Do modulu mohou být osazeny následující typy čidel.

  • MPL115A1 - SPI rozhraní, napájení až 5V.
  • MPL115A2 - I2C rozhraní
  • MPL3115A2 - I2C rozhraní s vertikálním tlakovým rozlišením snímače 30cm napájecí napětí maximálně 3,6 V. Tento IO nemá SHDN signál a místo něj musí být na modulu umístěný jumper.

Komunikace s čidly

V dokumentaci MLAB jsou připraveny příklady pro připojení mikrokontrolerů arm, PIC a AVR.

Navíc je možné čidla s oběma typy rozhraní jak I²C, tak SPI číst přímo z počítače. K tomu lze využít Python knihovnu pymlab a konverzní moduly USBI2C a I2CSPI.

Příklad připojení SPI verze modulu k PC.

Parametry

Při měřeni parametrů MPL3115A2 v projektu ABL01A bylo zjištěno, že snímání tlaku funguje minimálně do výšky 16 km což je cca 10 kPa což je podstatně lepší než je uváděno v katalogovém listu. Na druhou stranu interní tlakový atmosférický model je použitelný pouze do výšky cca 10 km ve větších výškách vykazuje značné nepřesnosti.

Testování modulu

Realizace testovacího systému pro čidlo MPL3115A2 využívá modulu I2CHUB02A, který umožňuje testování více čidel najednou. Čidla jsou tak společně umístěna ve vakuovém zvonu s řízeným tlakem a naměřené tlaky jsou společně s teplotami vyčítány I²C sběrnici. Paralelně k těmto hodnotám je z řídícího počítače ještě vyčítán tlak měřený z referenčního měřícího přístroje DPI 145.

Pro vyčítání tlaku přes sběrnici I2C byl použit Pythonovský kód Externí odkaz

Napájení modulu

I2C verze modulu musí být napájena stabilizovaným napětím menším než 3,6V jinak může dojít k jeho zničení.

Související stránky

cs/altimet.txt · Poslední úprava: 2018/12/30 13:05 (upraveno mimo DokuWiki)