Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Překlady této stránky?:

cs:dogfinder

Vyhledávadlo utíkajícího psa DOGFINDER02A

Přístroj DOGFINDER je určen k nalezení utíkajícího psa.

Funkce přístroje

 • GPS Souřadnice odeslané přes GSM
 • ANT pro komunikaci na krátký dosah a lokální dohledání, zároveň možnost vyhrazení prostoru, na zahradě, kam pes může. Spuštění alarmu, pokud se vzdálí mimo dosah ANT majáku.
 • Bezdrátová nabíječka v psím pelechu (Nutnost zabezpečení pracovní frekvence mimo slyšitelný rozsah psa V tj.>60 kHz) 1)
 • Možnost čtení implantovaného čipu (vazba na konkrétního psa, ochrana před krádeží)
 • Ultrazvukový pípák umožňující trestání psa za definovaných podmínek.

Konstrukce

 • lithiový akumulátor umístěný na spodní části obojku
 • Dielektrická kombinovaná anténa umístěná v horní části obojku.
 • Propojení mezi elektronikou a akumulátorem přes plochý kabel zašitý v obojku.
 • Na druhé straně obojku anténa pro sub-GHz pásmo na směrové dohledávání. Ideálně nějaké nízké ISM pásmo pod 50 MHz, Případně frekvence RFID čipů. (Trasceiver by pak mohl být využit ke čtení implantovaného čipu psa)
 • Elektronika by kromě GPS, GSM modulu měla obsahovat i akcelerometr (detekce pohybu a odhad vzdálenosti na základě periodicity a rychlosti kinematického pohybu psa) a magnetometr (Směr pohybu a orientace obojku)

Softwarové nástroje

 • Cloud web, kde se budou logovat data. Statistickým zpracováním by pak bylo možné určit na která místa psi nejčastěji utíkají.

Bezpečnostní rizika

 • Informace o pohybu psa by se neměly dostat k neoprávněným osobám, aby je nebylo možné zneužít jako informace o pohybu majitele.

Princip použití

Pes má standardně nasazený abojek a pohybuje se v rámci domu, či zahrady. Zahrada i dům je pokryta signálem z ANT majáků, které vysílají AGPS data pro zkrácení TTF po aktivaci GPS. Obojek psa je ve stand-by režimu a pouze poslouchá majáky. (GPS může být zapnuta v pseudonáhodných intervalech, pro kontrolu funkce)

V případě, že je ztracen signál z ANT majáků je aktivován GSM modul a odeslána výstražná zpráva o útěku psa. Následně se aktivuje GPS modul a pokusí se o získání FIX stavu. Zatím se ale stále měří čas a doba pohybu (Záznam signálu z akcelerometru), případně směr pohybu z magnetometru. Pokud se dosáhne FIXu, zaznamená se čas a pozice, Případně se odešle přes GSM modul, pokud je dostupný GSM signál a dále se měří vzdálenost a detekuje pohyb. Pokud nedojde v tomto režimu k nalezení psa v nějakém rozumném časovém intervalu, nebo dojde k částečnému vybití akumulátoru, zařízení omezí pokusy o vysílání polohy přes GSM modul. A aktivuje sub-GHz maják sloužící k rádiové lokalizaci, maják bude ale aktivovaný v krátkých intervalech vázaných na UT čas.

Směrové rádiové dohledávání by vyžadovalo speciální techniku (Multiraterační radiový systém a vysokoziskové směrové antény). Pravděpodobně by se tedy jednalo o placenou službu.

Související projekty

Reference

cs/dogfinder.txt · Poslední úprava: 2014/04/09 09:59 (upraveno mimo DokuWiki)