Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Překlady této stránky?:

cs:mount

Montáž pro dalekohledy ze stavebnice MLAB

Montáž určená pro polohování především dalekohledů. Montáž ze stavebnice MLAB nebude mít v sobě žádný firmware. Bude připojena přímo na I2C sběrnici řídícího počítače a komunikovat se s ní bude přes pymlab. Montáž bude na každé ose mít krokový motor řízený budičem HBSTEP. Do I2C sběrnice budou připojeny i2cspi převodníkem.

Pro zvýšení přesnosti se využívá tzv. aligment a PEC (periodic error correction), kdy se počítají nepřesnosti montáže a ty se softwarově dorovnávají. Další možnost je použít absolutní odměřování senzory rps, mag, imu, …

Tělo montáže pro menší dalekohledy by mohlo být vytištěno na 3D tiskárně.

Montáže

3D tištěná montáž

RA osa by mohla přímo v sobě skrývat „motor“ bez dalších převodů podobně jako to mají dalekohledy od PlaneWave (dole na stránce). Toto řešení narozdíl od použítí klasických (například krokových) motorů nemá chyby jako periodickou chybu a backlash. V případě většího počtu cívek, magnetů a dobrého ovládacího HW lze dosáhnout velmi vysokého rozlišení (kroků na otočení).

Klíčovým parametrem tištěné montáže je snaha o maximalizaci průměrů ozubených kol a vodících vedení, což efektivně vede ke snížení vlivu vůlí a malých nepřesností výroby.

Dalším zlepšením pak může být užití dílů vyplněných UHPC betonem.

EQ SkyWatcher

Montáže od firmy SkyWatcher jsou mezi amatéry velmi rozšířené především díky své ceně. Jejich hardware však není nejkvalitnější. Májí docela velikou periodickou chybu, velké vůle v ozubených kolech, a další. Protokol pro ovládání těchto montáží není otevřený a proto existuje velmi málo kvalitních ovladačů. SkyWatcher dodává ovladače pouze pro platformu ASCOM, která funguje pod OS Windows.

Většina těchto montáží používá ke svému pohybu krokové motory NEMA-17.

EQdirect (Úprava EQ SkyWatcher montáží)

Tato varianta úpravy je pro montáž nedestruktivní a lze ji navrátit do původního stavu.

Pro vyřazení firmwaru od SkyWatcheru lze krokové motory přípojit přímo do HBSTEP a ovládat je tak přímo z počítače.

Pro přípojení motorů montáže je zapotřebí otevřít vrchní kryt a ze základní desky odpojit motory. Dráty se dají z montáže provést otvorem pro výhled z polárního hledáčku. Je vhodné vyrobit novou krytku, kterou lze dráty protáhnout a do montáže se nebude prášit. Nyní se každý korkový motor může připojit k HBSTEP.

U montáží HEQ-5 SkyScan lze přidělat základní desku ALBASE1115 jednoduše přidělat do otvorů pro šrouby (M3) držící boční kryt (rozteče šroubů odpovídají rozteči na základní desce ALBASE1115.

LX200

Vidlicové montáže LX200 jsou taktéž rozšířené. Vyznačují se především otevřeným komunikačním protokolem LX200. Díky tomu existují různé ovladače pro tento systém. Standart LX200 (někdy s drobnými úpravami) převzali i další výrobci montáží.

Montáže LX200 Meade využívají pro pohon DC motory.

cs/mount.txt · Poslední úprava: 2022/11/28 16:06 autor: kaklik