Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Překlady této stránky?:

cs:sku

Toto je starší verze dokumentu!


Resetítko (System Keeping Unit SKU01A)

Zařízení je určeno k udržování vědeckých měřících systémů, jako jsou robotické dalekohledy, nebo komplikované měřící stanice v neustálém provozu. Resetítko poskytuje v systému tyto služby:

  • Umožňuje resetovat libovolnou komponentu v systému stanice.
  • Poskytuje zálohované a zabezpečené napájení. Proti přetížení, přepětí, podpětí, nestabilitám a podobně. Toto napájení je zároveň monitorováno.
  • Poskytuje alternativní přístupové kanály k hlavním systémům stanice.
  • V případě detekce problému převede systém do bezpečného stavu (fail safe)

Funkce jednotky

Principem resetítka je, že má paralelní přístup ke všem, nebo k většině subsystémů stanice, které mohou být postiženy poruchou. Tento přístup je realizován buď připojením zařízení skrz resetítko např. za použití USB Hubu ovládaného resetítkem, nebo externím připojením resetítka na paralelní komunikační kanál zařízení. Obvykle například port RS232.

Konstrukce

Zařízení obsahuje ARM procesor, s jednoduchým operačním systémem omezeným pouze na nezbytně nutné funkce. Případná aktualizace firmware může proběhnout přes komunikační kanál z hlavního řídícího počítače pouze za předpokladu, že celý systém stanice je v definovaném stavu.

Konstrukce přístroje dále obsahuje moduly záložního napájení z lion akumulátorů. A komunikační rozhraní.

Komunikační rozhraní

Konstrukce zařízení umožňuje v principu využívat všechny komunikační moduly dostupné ve stavebnici MLAB, mezi prakticky využitelné pro většinu systémů však patří:

  • GSM
  • I2C
  • RS232
  • RS485
  • CAN
  • Ethernet
  • USB

USB je v jednotce implementováno ve formě ovládatelného USB HUBu, přes který jsou připojovány další přístroje stanice. Tento HUB má konfigurovatelné porty.

Detekce poruchy

Exaktní algoritmická detekce poruchy je komplikovaná, neboť by musely být dopředu známé všechny možné chybové stavy systému a i samotného řídícího algoritmu. Možným řešením by proto mohlo být použití metod AI, nebo neuronových sítí. Které se budou učit na základě potvrzené správné funkce systému.

Použití by v takovém případě vypadalo tak, že zařízení bude spuštěno v automatickém provozu a obsluha bude pouze v roli pozorovatele držet tlačítko potvrzující správnou funkci zařízení. V případě, že by došlo hned během testovacího provozu k nějaké poruše, tak tlačítko pustí. Informace získané z tlačítka by měly sloužit k naučení se AI algoritmu o tom jak vypadá bezvadný provoz zařízení. Zároveň při puštění tlačítka bude aktivován fail-safe režim a ověřena jeho funkčnost.

cs/sku.1490268343.txt.gz · Poslední úprava: 2017/03/23 11:25 (upraveno mimo DokuWiki)