Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Překlady této stránky?:

cs:usb232r

Toto je starší verze dokumentu!


Převodník USB a RS232 USBRS23201B

Dokumentační stránka MLAB

Velmi užitečný modul převodníku RS232 na USB a opačně, využívá osvědčený čip FT232RL. Z hlediska USB jde o full-speed zařízení a je tedy možné jej provozovat i na rychlostech sériové linky 3Mb/s.

Test funkčnosti modulu

Základní test se provede tak, že se modul připojí k počítači USB A-B kabelem. Operační systém by pak měl modul rozpoznat asi jako „FTDI serial interface“ a přiřadit mu některý COM port ve Windows nebo zařízení typu /dev/ttyUSB0 v systému Linux. Po spuštění některého terminálového programu (minicom, picocom) a při odeslání nějakého znaku by nemělo nic přicházet zpět. V opačném případě je buď zapnuté local-echo v terminálu a nebo zkrat mezi RX a TX modulu. Po propojení RX a TX kablíkem by mělo být možné přijímat vysílaná data. Jinak je problém s modulem, propojovacím kabelem a nebo ve volbě nastavení sériového portu.

Tento test se ale nezabývá testováním dalších hand-shake signálů, které je nutné otestovai individuálně. Většina uživatelů je však ale nevyužívá..

Jak změnit VID a PID, pokud převodník má nastavenu jinou hodnotu než výchozí

Potřebujeme k tomu Windows.

Pomocí FT_INF vytvoříme .inf s VID a PID našeho zařízení. http://www.ftdichip.com/Support/Utilities/FT_INF.zip

Vzniklý INF nakopírujeme k driveru pro přímý přístup k FT232R a nainstalujeme zařízení (nemusíme instalovat drivery pro emulaci sériové linky). http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm

Spustíme FT_PROG a necháme enumerovat zařízení. http://www.ftdichip.com/Support/Utilities/FT_Prog_v2.4.2.zip

Našemu zařízení nakopírujeme template pro FT232R, který je k dispozici v adresáři u FT_PROG nebo přepíšeme VID a PID na námi požadované.

Naprogramujeme zařízení (ikona s bleskem).

Využití

Modul emuluje sériový port počítače a umožňuje proto snadnou komunikaci například mikroprocesoru s počítačem. Výstupy modulu mohou pracovat buď v +3V logice nebo +5V (volí se jumperem na modulu).

Převodník USB na RS485

Modul umožňuje v kombinaci s modulem TTLRS48501A je možné sestavit převodník USB RS485.

Převodník USB na CAN

Modul umožňuje v kombinaci s modulem TTLCAN01A je možné sestavit převodník USB CAN.

Známé problémy

cs/usb232r.1414343342.txt.gz · Poslední úprava: 2014/10/26 18:09 (upraveno mimo DokuWiki)