Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Překlady této stránky?:

cs:base_board

Základní stavební deska MLAB

Hlavní komponentou stavebnice MLAB je montážní deska na kterou se skládají všechny konstrukce. Montážní deska má několik funkcí.

  • Mechanické svázání modulů
  • Definovaný stavební základ
  • Vede společný zemní potenciál
  • Snižuje elektromagnetické vyzařování.
  • Odvádí teplo
  • Umožňuje montáž systému do většího zařízení.

Jednotlivé vlastnosti mají různou váhu v závislosti na konkrétní aplikaci, proto jsou základní desky vyrobené z různých materiálů. Vždy je však v podložce ortogonální sada děr bez závitu s průměrem 3,2mm pro šroub M3. Vzájemná rozteč děr je 10,16mm neboli 400mils.

Pro stolní aplikace se u všech typů desek počítá s použitím nalepovacích gumových nožiček na spodní straně desky. Bez nalepených gumových nožiček mohou upevňovací šrouby modulů poškrábat desku stolu. Gumové nožičky navíc omezují možnost sklouznutí desky ze stolu (například vahou připojeného kabelu). Gumové nožičky se lepí buď přes jednu díru, nebo do čtvercového prostoru mezi otvory u kraje desky.

Sklolaminát FR4

 Základní deska z materiálu FR4

Sklolaminát FR4 prvním materiálem ze kterého byly desky vyráběny je to materiál používaný i pro plošné spoje. Jeho výhoda je především v dostupnosti, dobré mechanické odolnosti, pružnosti a elektrické nevodivosti spodní strany.

Nevýhodou této podložky je, že obvykle nevydrží v celé ploše trvale rovná. Vzniká na ní s časem průhyb podle vlhkostních a teplotních vlivů.

Duralová podložka

Jinou variantou podložky je duralová plechová deska o tloušťce 3mm, s otvory děrovanými ve stejném rastru. Ta má ale navíc ještě rozšířené okraje, které umožňují vyvrtání vlastních otvorů užitečných k jejímu uchycení ( do krabice, rozvaděče atd.) Výhodou duralu je že je pevnější, snese větší proudové zatížení, má lepší stínící vlastnosti a funguje jako dobrý chladič.

Její geometrické rozměry jsou dlouhodobě mnohem lépe stálé, než deska ze sklolaminátu. Tato varianta desky má dva existující rozměry.

15x11 děr

Malá základní deska MLAB ALBASE1115

Malá duralová deska ALBASE1115 s minimálními rozměry pro umístění MLAB modulů je určena pro konstrukci menších přenosných přístrojů. Je také určena pro konstrukci podvozků jednoduchých mobilních robotů. Kdy pro vytvoření podvozku stačí pouze montáž motoru a třecího elementu.

15x21 děr

Větší varianta základní kovové desky MLAB

ALBASE1521 je větší variantou základní desky ALBASE a hodí se pro konstrukci větších stolních zařízení. Pevnost duralu také umožňuje i konstrukci přístrojů, které vyžadují geometrickou stabilitu, jako jsou například optické systémy. Díky otvorům na okraji je také vhodná pro montáž do jiných zařízení.

V lemu desky jsou také tři otvory určené pro závitové tyče, které umožňují stackování desek na sebe.

Plastová základní deska

Plastová základní deska, která může být vyrobena buď vyvrtáním přes některou z kovových desek, nebo vytištěna na 3D tiskárně. Výhodou tohoto materiálu je jeho velmi snadná dostupnost a nízká cena. Komplikace ale je elektrická nevodivost podložky a špatná mechanická pevnost a geometrická přesnost.

ABS základní deska MLAB PLBASE1115

Speciálně pro 3D tisk byla navržena deska PLBASE1115, která je vytisknutelná téměř na každé 3D tiskárně.

TODO

  • Navrhnout „DIN holder“ pro montování desek do rozvaděčů.
  • Vymyslet, jak na zakladni desku namontovat staveci srouby, tak, aby bylo mozne desku vyrovnat do roviny.
cs/base_board.txt · Poslední úprava: 2015/02/25 08:34 (upraveno mimo DokuWiki)